het ook hier speciaal ten aanzien van gronden van een eigenaar- gebruiker van belang is, dat deze aan de S.B.L. worden over gedragen. De S.B.L. neemt immers genoegen met een uitkering in geld op een tijdstip, dat geheel irrelevant is, omdat zij de uitge geven bedragen reeds bij voorschot voor 100 heeft ontvangen. De Plaatselijke Commissie heeft na een aankoop door de S.B.L. meer grond te verdelen dan waarop de belanghebbenden recht hebben. Dat deze grond uiterst nuttig kan worden gebruikt b.v. om het verlies aan grond voor aanleg van wegen en waterlopen geringer te maken, voor het stichten van een voorbeeldbedrijf, voor het bouwen van landbouwscholen e.d., en tenslotte ter sane ring van al te kleine bedrijven, die op deze wijze opgetrokken kunnen worden tot een economisch verantwoord niveau, behoeft geen nader betoog. De grootste moeilijkheid zal hierbij zijn gelegen in het verkrijgen van voldoende grond om aan de verlangens voor al deze doeleinden te voldoen. In verreweg de meeste gevallen zal dan ook slechts een bescheiden deel van de wensen bevredigd kunnen worden. Ook hier is de S.B.L. passief. Na een aankoop wordt het beheer overgedragen aan de Plaatselijke Commissie, terwijl de gemaakte kosten worden doorberekend aan de Cultuurtechnische Dienst, welke deze uitgaven boekt als kosten, welke ten behoeve van de Ruilverkaveling uit 's-Rijks kas worden voorgeschoten. De feitelijke gang van zaken bij een aankoop is als volgt. Indien de Plaatselijke Commissie in de gelegenheid is gronden aan te kopen, geeft deze hiervan bericht aan de Centrale Cultuurtech nische Commissie te Utrecht, onder opgave van oppervlakte, prijs en hetgeen voorts van belang kan zijn. De Centrale Commissie beoordeelt dan, of zij zich met het voorstel kan verenigen. Is zulks het geval, dan zendt zij aan de S.B.L. het verzoek over te gaan tot aankoop. Nadat de S.B.L. van de landmeter-deskundige ver volgens een aantal gegevens heeft ontvangen, nodig voor het op maken van de acte, maakt zij deze acte van koop en verkoop op en doet deze door de verkoper ondertekenen. Na afwikkeling van dit contract volgt dan weer overdracht van het beheer aan de Plaatselijke Commissie. Op deze wijze zijn in verschillende Ruil verkavelingen al aanzienlijke oppervlakten landbouwgrond aan gekocht. Ruilverkaveling Ruilverkaveling Koningsven* Het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters heeft aan de Minister van Binnenlandse Zaken schriftelijk de volgende vragen gesteld. 160

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 24