De werkzaamheden vorderden goed. Op 88 van de 91 plans zijn de gemaakte en nog te maken wegen en waterlopen gekaar- teerd, op 82 plans werden de oude terreintoestand en de schatting ingetekend, op 71 plans werden de oppervlakten- en waardebere- keningen uitgevoerd. Het Centraal Teken- en Opleidingsbureau van het Kadaster was bij deze werkzaamheden ingeschakeld. In grafiek 2 is van 291 ruilverkavelingen de tijdsduur gegeven vanaf het tijdstip van de stemming tot aan de totstandkoming. Op 1 Jan. 1952 waren 68 blokken met een totaaloppervlak van 77533 ha in uitvoering. In het jaar 1951 werden 19 ruilverkavelingen met een totale oppervlakte van 15430 ha gesubsidueerd. De geraamde kosten be- oppervlakte van 15430 ha gesubsidieerd. De geraamde kosten be dragen 17,8 millioen, de subsidie 70% gemiddeld, eigenaren, liepen zeer uiteen. Van de na de oorlog tot stand ge komen werken noemen wij b.v. Brakel: 213,per ha, Zuid- Scharwouder polder: 281,Lieshoutsche Beemden en Beeksche akker: 229,Vliegveld Nistelrode: 92,Duivensche Broek: 227,—. Het kostenprobleem is zorgwekkend. Vergelijkt men de bedra gen met die van een 7-tal verkavelingen van vóór de oorlog, dan vindt men voor deze een gemiddelde van 6,per ha. Op de blz. 40112 zijn afgedrukt overzichten van de werk zaamheden in de afzonderlijke ruilverkavelingsblokken in 1951. Deze verslagen zijn verlucht met interessant kaartmateriaal (waaruit o.m. duidelijk de verbetering der eigendomsverhoudingen naar voren komt) en enkele foto's van de gebruikte machines. In het verslag wordt op blz. 116 speciaal melding gemaakt van het geïllustreerde werkje Ruilverkaveling" van Ir L. H. Bouwman, dat in dit orgaan, nummer van November 1951, aanbevolen werd. Wij maken van deze gelegenheid gaarne gebruik, om het nog eens onder Uw aandacht te brengen. Na een inleiding over het begrip cultuurtechniek en de sociaal-economische betekenis van cultuurtechnische werken in het algemeen, behandelt de schrijver op overzichtelijke wijze het gehele gebied van de ruilverkaveling. Naast het uitstekende boekje van Mr A. F. Schepel ,,de Ruil- verkavelingswet 1938" mag ook dit in Uw boekenkast niet ontbreken. Overzichten van de stand der cultuurtechnische werken in ons land, een studie over de ontwikkeling van het toepassende drai nage-onderzoek van de Afd. Onderzoek, berichten over de Prin senmolen-Commissie, een kort verslag van de herverkaveling Walcheren en samenvattingen in het Engels en Duits vormen het slot van deze waardevolle verzameling van statistisch materiaal betreffende de arbeid van de Centrale Cultuurtechnische Com- 165

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 29