J. FRANKE: (lid van de Coöp. ver. Ingenieursbureau Van Steenis W.A.) Plancfiefopnamen op Schouwen Slechts weinigen onder ons worden tijdens hun landmeetkun dige loopbaan in staat gesteld het planchet en de wijze van wer ken met dit instrument van wat meer nabij te leren kennen. Toen ik dan ook in Februari van het vorig jaar belast werd met het verrichten van metingen t.b.v. een hoogtekaart van een gebied ter grootte van ruim 1300 ha gelegen achter de duinenrij van het eiland Schouwen, werd deze opdracht door mij met temeer vreugde ontvangen, omdat van slechts 635 ha van dat gebied luchtfoto's waren vervaardigd (zodat voor dit gedeelte van het terrein met terreinwaterpassing in de luchtfoto's kon worden volstaan), ter wijl de overige 647 ha door middel van planchetopnamen 1 2000 in kaart gebracht moesten worden. Ik prees mij gelukkig nu ook te zullen behoren tot de helaas nog weinigen, die kennis mochten maken met deze vorm van landmeetkundige techniek. Het is dan ook dat gedeelte van de opdracht, waarop ik in de volgende regels wat verder wil ingaan, terwijl daarnaast enkele algemene punten met betrekking tot de planchetmeting naar voren zullen komen. Evenals bij elke andere opdracht begonnen we na alle ge gevens omtrent vaste punten en hoogtemerken verzameld te heb ben met een uitvoerige verkenning van het op te nemen ter rein, zodat een goed inzicht werd verkregen in opzet en orga nisatie der werkzaamheden. Nadat deze verkenning gevolgd was door verdichting van het net van rijkshoogtemerken d.m.v. secondaire waterpassing, was de volgende fase het op het terrein brengen en bepalen van de z.g. „overlappunten", waaronder wij verstaan die punten die op de overlap van twee aan elkaar grenzende bladen voorkomen en die in het stelsel van de R.D. door voorwaartse- en achterwaartse snijding werden berekend, terwijl het in een enkel geval nodig bleek tengevolge van het sterk geaccidenteerde of beboste terrein een driehoeksnet aan te leggen. 138 fig. 1 •E •f H

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 2