ming van de grond, gaf een critische beschouwing over de wet geving op het gebied van de ruimtelijke ordening, die op drie zuilen rust: streekplannen, wederopbouwplannen en gemeentelijke uitbreidingsplannen. De wederopbouwplannen zijn het ingrijpendst. De uitbreidingsplannen lijden aan een te trage totstandkoming; een voorontwerp geniet geen wettelijke bescherming, wat aanlei ding geeft tot tal van juridisch minder gewenste figuren. Vooral de woningwet geeft aanleiding tot het ontstaan van spanningen tussen de beperkte wetstekst en de eisen des tijds. Uitbreidings plannen moeten daarom zo zijn opgesteld, dat ze niet een te lange periode van voorbereiding vragen. Tenslotte behandelde ing. H. Harry, directeur van het Zwitserse kadaster, de technische en wetenschappelijke grondslagen van het Zwitserse kadaster. Informeel overleg* Op 8 Juli vergaderde in het Ministerie van Financiën de Bijzon dere Commissie voor Georganiseerd Overleg Belastingdienst. De bepalingen omtrent geheimhouding van de besprekingen zijn ook op deze bijeenkomst van toepassing. Onderzoek naar de arbeid van middeleeuwse Nederlandse landmeters* Het geschiedkundige artikel van collega P. S. Teeling in dit orgaan, 11e jaargang no. 1 heeft ook in het buitenland hier en daar de aandacht getrokken. In één der brieven uit Duitsland schrijft de bekende kadaster man Paul Stichling, Vermessungsingenieur voor Noordrijn-West- falen, het volgende: Es ist ausserordentlich erfreulich, dass auch in den ausserdeut- schen Staaten das geschichtliche Interesse sich in den letzten Jahren sehr gehoben hat. Weiterhin ist ganz besonders zu begrüs- sen, dass die fachgeschichtlichen Betrachtungen in die Ganzheit der allgemeinen Kulturgeschichte eingespannt werden und dadurch erst ihren historischen Reiz erlangen. Als Obmann der Geschichte für das Vermessungswesen im D.V.W. habe ich gemeinsam mit Prof. Dr. Brennecke in Berlin immer auf dieses grosse Ziel hinge- arbeitet, und auch als Gutachter bei geschichtlichen Dissertationen den Grundsatz vertreten, dass derartige geschichtliche Studiën auf das engste, einmal mit der Landeskunde und der Landesgeschichte, dann aber auch mit der Menschheitsgeschichte zu vereinigen sind. Examenstudie* Studerenden voor het examen landmeetkundig ambtenaar A worden nogmaals attent gemaakt op de examenstukken (metings- staten), die tegen een vergoeding van 1per serie verkrijgbaar zijn bij de penningmeester (tel. huis K 34403498). Vragenseries, betrekking hebbende op verschillende vakonder delen, kunnen worden besteld bij de Secretaris. 173

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 37