bij herberekening tot hetzelfde resultaat was gekomen. Dergelijke fouten in de ligging van vaste punten komen nogal eens voor, doordat gemeentelijke diensten hun werkzaamheden zonder voor kennis van het kadaster uitvoeren. Bij onze grafische veelhoeksmeting tot d= 500 m waren de sluit- fouten vrijwel te verwaarlozen en waar het een enkele maal is voorgekomen dat de polygoon 1200 m lang werd, bleef de sluitfout beneden de 60 cm (dat is op schaal 1 2000 dus 0,3 mm). De veelhoekspunten bleven in potlood staan totdat bij opstelling boven de punten t.b.v. de detailopname nog eens ten overvloede de ligging gecontroleerd was. Eerst daarna werden de punten in het blad geprikt. Het aantal standplaatsen dat nodig zal zijn voor de detail opname is natuurlijk sterk afhankelijk van de aard van het ter rein. Hebben wij hiervóór gezien dat de standplaatsen door gra fisch polygoneren kunnen worden bepaald, natuurlijk is het ook mogelijk deze te bepalen, uitgaande van in R.D. of langs grafische weg bepaalde punten, d.m.v. voorwaartse snijding. Dit kan dan uit drie of meer punten geschieden en wel op de wijze, zoals in fig. 3 is weergegeven. Achtereenvolgens wordt opgesteld in A, B en C en na oriën tering in de drie punten gericht op het te bepalen punt. Doet zich dan een foutentonende driehoek bij P voor, dan zal het middel punt van de ingeschreven cirkel het definitieve punt P zijn. (In feite wordt het eigenlijke punt bepaald door het snijpunt der bissec- trices.) Nog een andere mogelijkheid is het toepassen van de over- bepaalde lijnsnijding, zoals in fig. 4 wordt getoond. Dit is de be paling door voorwaartse snijding uit twee gegeven punten, waarna dan nog wordt opgesteld in het te bepalen punt. Wanneer we achtereenvolgens in P en Q1) hebben opgesteld en gericht op R, dan zal het punt rt door ons als snijpunt worden 140 De hoofdletters worden gebruikt voor de punten op het terrein; de kleine letters hebben betrekking op de corresponderende punten op het plan. P q B fig. 3 fig. 4

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 4