7v\ zucht zal op de tafel, die gewoonlijk de afmeting 60 X 60 cm heeft en met het centrum op een statief is gemonteerd, zijn invloed doen gelden en het is wel duidelijk dat, wanneer de vizierlineaal ver buiten het centrum van de tafel is geplaatst, de geringste beweging van de tafel in de kijker onmiddellijk waarneembaar is. Het bleek al spoedig dat wilden wij gedurende dit werk tot een behoorlijk aantal productieve dagen komen, vooral in de herfst en de winter het een absolute noodzaak zou zijn, naast ons onafscheidelijk zonnescherm, resp. regenscherm ook nog een wind scherm te maken. Dit hebben we op een eenvoudige wijze opgelost door de in een lap stof genaaide ruime zomen te schuiven over drie stokken. Het scherm was 2 m hoog; de breedte van elk „paneel" werd 1,40 m. Bij opstelling krijgt men dus het in fig. 6 voorgestelde beeld. Met de aan de stof bevestigde linten wordt het scherm aan de stokken (hier jalons) vastgestrikt. Ik vermeld deze bijzonderheden alleen om toekomstige planchet meters onaangename verrassingen te besparen. Men vervaardige het windscherm dus niet uit losse stukken stof, welke met strikken over de gehele lengte van de stok bevestigd zijn, want de tussen stokken en stof doorkomende wind is zowel voor waarnemer als instrument nog onaangenamer dan de volle wind tijdens het wer ken zonder scherm. Om dezelfde reden zorge men ook, dat de wind niet tussen scherm en maaiveld door kan dringen. De zomen in de stof dienen zo ruim gemaakt te worden, dat de stof gemak kelijk langs de stokken op en neer kan worden geschoven. Hier door wordt bereikt dat bij niet al te sterke wind het scherm kan worden neergelaten tot even boven de bovenkant van de tafel, zodat deze dus weinig of geen last van de wind ondervindt. Aldus kan met de net boven het scherm uitkomende kijker worden waar genomen, ook tegen de wind in. >0\\ Opgemerkt zij nog, dat het beter is in plaats van stokken aluminiumbuizen voor het scherm te bezigen, terwijl het ook gun stiger is, de hoogte der panelen 2,20 m en de breedte 2,70 m te 144 A fig. 7

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 8