Inundatie* De afloop van de oorlog had voor de Wieringermeer wel een zéér onverwacht en tragisch einde. 17 April 1945, nauwelijks twee weken voor de lang verwachte capitulatie, lieten de Duitsers de IJsselmeerdijk op Ax/l km van Den Oever op twee nabij elkaar gelegen plaatsen in de lucht springen, waardoor deze dijk op die plekken volkomen werd vernield. In ruim 50 uren stroomden on geveer 700.000.000 m3 water de polder binnen, waarbij twee dijk- wielen ontstonden die een diepte kregen van 30 en 23 meter. Naar schatting werd alleen al op deze plaatsen een millioen kubieke meter grond weggespoeld en de geïnundeerde polder binnenge voerd. Een groot aantal vaarten, tochten en bermsloten slibde dicht, het binnenbeloop van de zeedijk werd door de later optre dende golfslag over een lengte van 17 km in ernstige mate aan getast, de Westerdijk (de oude zeedijk tussen Medemblik en Aarts woud) kalfde over een afstand van 11 km af, ruim vijftig brugopritten werden vernield, van vijftien bruggen bleken later de landhoofden ontzet te zijn. Nagenoeg de gehele polderbeplan ting ging verloren, een omstandigheid die ook voor de landmeet kundige dienst van het Kadaster gevolgen zou hebben. De schade aan gebouwen was enorm. In Wieringerwerf werden van de 165 huizen er 155 totaal vernield; het dorp Mid- denmeer, waar 221 gebouwen stonden, verloor 176 woningen en in Slootdorp vielen 120 van de 150 panden aan het water ten prooi. Buiten de dorpen, in het wijde nieuwe land waar de prach tige boerderijen stonden met de bekende enorme voorraadschuren, was de schade al even groot: 385 stuks werden zó zwaar geha vend, dat ze tot de grond moesten worden afgebroken, terwijl ruim negentig andere woningen hetzelfde lot moesten ondergaan. W ederopbouw* Een maand na de capitulatie der Duitsers werd het eerste zand voor de dijk zeewaarts om het geslagen gat heen gestort en reeds begin Augustus kon met de tweede droogmaking van de Wierin germeer worden begonnen. 11 December 1945 was het polderpeil weer bereikt en kon de wederopbouw een aanvang nemen. Deze wederopbouw is thans niet alleen voltooid, doch ook is in de dorpen reeds met de uitbreiding der woonkernen een aanvang gemaakt. Tot de wederopbouw van de polder behoorde ook de beplan ting der wegen. Zoals ik hiervoor reeds vertelde, was deze be planting nagenoeg geheel verwoest en naast het bos nabij Wie- ringen moest 40 km dode beplanting langs de wegen worden opgeruimd en opnieuw ingepoot. Dit heeft als gevolg gehad dat (gezien m'n ervaring der afgelopen maanden) vermoedelijk een groot aantal veelhoekspunten langs deze wegen zijn gestoord. 186

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 10