De gevolgen voor het Kadaster van de inundatie en de weder opbouw beperkten zich uit de aard der zaak niet tot de verstoring van KAD-stenen alleen. Nagenoeg alle boerderijen in driekwart deel van de polder werden na sloping in de loop der jaren geheel nieuw opgebouwd en in vele gevallen werd de bouw aangepast aan de nieuwe inzichten op het terrein van de bedrijfsopstallen. Een gebied van ongeveer 200 ha werd betrokken in de dijkomleg- ging en in de aanleg op een verzand deel van de polder bij het dijkgat van een staatsbos. Het opnieuw baggeren van gedeelten van vaarten en sloten heeft over verscheidene kilometers de oude grenzen weggevaagd. Hoe omvangrijk alleen al dit wederopbouw- werk van uitbaggeren, onder talud brengen en opnieuw betuinen was, blijkt wel hieruit dat het de Staat rond 700.000 kostte. De opgedane ervaring der eerste vijftien jaren Wieringermeer bracht het Rentambt ertoe, in het hoger gelegen N.W. deel van de polder na de inundatie een net van infiltratiekanalen te doen aanleggen, waardoor zoet water uit het Amstelmeer in tijden van droogte naar deze hoger gelegen gronden kan worden geleid ten einde uitdroging van de bodem tegen te gaan. De totaallengte van deze kanalen bedraagt ongeveer 80 grenskilometer. In de jaren na de bevrijding is wellicht versneld door de inundatie en wederopbouw een rigoureuze verandering gekomen in de eigendomstoestand. Was tot enkele jaren geleden er slechts één eigenaar in de Wieringermeer, n.l. de Staat, sedert dien zijn tientallen kilometers wegen overgedragen aan de Provincie, over enige honderden kilometers grenzen de eigendommen van het Rentambt nu aan wegkanten en sloottaluds van het Heemraad schap, en de Gemeente Wieringermeer verkreeg de eigendom van verscheidene tertiaire wegen en van uitgestrekte bouwterreinen in en rond de drie dorpen. Het zal duidelijk zijn, dat in zulk een geweldig ruimtelijk complex de opmeting van een beheersover dracht van 100 ha grillig begrensd staatsbos haast niet opvalt. Stelde enerzijds de inpoldering van de Wieringermeer de land meetkundige dienst van het Kadaster voor het probleem van de opmeting van 20.000 ha nieuwe polder, arbeid voor pioniers, aan de andere kant brachten ook de inundatie en wederopbouw van dit gebied vérstrekkende gevolgen voor deze dienst, gevolgen die we in het voorgaande hebben getracht U in vogelvlucht te schetsen. De inpoldering heeft de eeuwen door de landmeetkundige ar beid gestimuleerd en ook bij de rampspoed van een overstroming was de landmeter ten nauwste betrokken. Toen de Allerheiligen vloed van 1570 half Noordholland had overstroomd, togen ,,het Gerecht" en ingelanden zo spoedig mogelijk op weg, om de ge slagen gaten in de zeedijk te gaan visiteeren, meeten en peijlen samen met de landmeter Adriaen Anthonisz. van Alkmaar, stam vader van het geslacht-Metius. 14In steeds sterker mate is in 187

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 11