30 punten) beperkt tot het programma van de Grieks-Latijnse af deling van de oude humaniora1), het meetkundig tekenen en de vervaardiging van een schetstekening in potlood uit de vrije hand van een voorwerp (3 uren, 20 punten). Totaal 100 punten. Het examen is uitsluitend schriftelijk. Duur: 11 uren in twee dagen. Aan de candidaten, die de helft der punten behaald hebben aan elk der genoemde vakken verbonden, wordt een getuigschrift uit gereikt (art. 8). Vrijgesteld van deze proef zijn houders van verschillende eind diploma's M.O. Voor de tweede proef (voor een centrale examencommissie af te leggen) wordt gevraagd het getuigschrift, dat de candidaat de schiftingsproef met goed gevolg aflegde, tenzij hij vrijgesteld was wegens het bezit van een diploma middelbaar onderwijs, het ge tuigschrift van het toelatingsexamen Koninklijk Militaire School of van de eerste proef landmetersexamen 1921, en het getuigschrift van een opleider-meetkundige, goedgekeurd door het provinciaal verificatie-comité, dat betrokkene een proeftijd (leertijd) van twee jaar doorbracht, blijkende uit zijn inschrijving in het proeftijd- register, aangehouden door het Provinciaal Bestuur (art. 15). De proeftijd wordt doorgebracht bij één of bij verschillende meet- kundigen of in een openbaar of privaat bestuur, waar zich een technisch bureau bevindt onder leiding van een meetkundige. De opleider-meetkundige brengt ter kennis van de gouverneur der provincie de datum, waarop de proeftijd aanvangt en de verdere bijzonderheden. Ook het einde van de proeftijd bij hem doorge bracht, wordt aan genoemde autoriteit medegedeeld. De examinan dus vraagt aan de gouverneur het getuigschrift, dat hij moet over leggen aan de examencommissie. Het verificatie-comité bestaat voor elke provincie uit drie meetkundigen, die in de practijk staan. Dit comité zorgt er voor dat het beroep werkelijk wordt uit geoefend. Zij kunnen strafmaatregelen toepassen. De proeftijd mag worden onderbroken, maar niet langer dan gedurende een jaar. De stage kan ook gedeeltelijk in Belgisch-Congo worden vol bracht. In dat geval) moet de periode in België ten minste 6 maan den bedragen en die in de koloniën ten minste 18 maanden. In de Congo kan de candidaat worden geplaatst bij de dienst van het Kadaster of bij de dienst van een semi-overheidsorgaan, waar een bureau bestaat met een meetkundige aan het hoofd, bij het Geogra fisch Instituut, bij de Geografische en Gelogische dienst van het Bijzonder Comité van Katanga, bij het mijnkadaster, indien men daar beschikt over een meetkundige-schatter of over een meet kundige, houder van de titel van Koloniaal-landmeter (die de stage 191 Kernvakken voor het Gymnasiaal onderwijs.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 15