perking van de kring van erfgenamen ab intestato zou voor ver wanten binnen de zesde graad in bepaalde omstandigheden tot on billijke resultaten kunnen leiden, b.v. indien ten gevolge van ongeval, rampen, epidemieën of gewelddadige dood sommige bloed verwanten, die anders zouden hebben geërfd, vroegtijdig zouden zijn vóór overleden. Vraag 373e reeksIs het gewenst de echtgenoot een ander erf deel bij versterf toe te kennen dan een kindsdeel De Minister wil, ter voldoening aan de wens van de meerderheid der Kamercommissie, overeenkomstig het reeds in 1922 door de Heer Oud naar voren gebrachte denkbeeld, bevorderen, dat in het ontwerp] een bepaling wordt opgenomen, volgens welke een langst levende echtgenoot uit de tot de nalatenschap behorende inboedel tot een bedrag van 15.000,aan goederen tot zich kan nemen zonder tot enige vergoeding gehouden te zijn. In verband met de gemaakte opmerkingen luidt de tekst van het voorlopig antwoord van de Minister van Justitie thans: Het is niet gewenst aan de echtgenoot een ander erfdeel bij versterf toe te kennen dan een kindsdeelNaast dit erfdeel dient nog aan de echtgenoot de bevoegdheid te worden toegekend omzonder tot enige vergoeding gehouden te zijnuit de inboedel goederen tot een waarde van ten hoogste 15.000tot zich te nemenx) Wanneer het ontwerp een recht op een legitieme portie aan de langstlevende echtgenoot zou toekennen (zie de volgende vraag), zou tevens aan dei erflater de bevoegdheid moeten worden ontzegd om dit recht op een deel van de inboedel illusoir te maken door, hetzij onder de levenden, hetzij bij testament, ten behoeve van derden over de inboedel te beschikken. Vraag 383e reeks. Moet de echtgenootdie niet van tafel en bed is gescheideneen legitieme portie wor den toegekend? De Minister acht het, ook na de verschillende overwegingen en argumenten van de Kamer, gewenst, zijn voorlopig antwoord on gewijzigd te handhaven. Er worde een legitieme portie toegekend, behoudens dat onterving op bijzondere gronden mogelijk zij. Vraag 40, 3e reeks. Dient de wet buiten noodgevallen (zoals mili tairen in tijden van oorlog, personen op zee, personen op plaatsen, met welke iedere ge meenschap door oorlog of quarantaine is af gesloten) als geldig te erkennen de eigen handig door de erflater geschreven en gete kende testamentenook al zijn deze niet bij een notaris gedeponeerd? 196 i) Bedoeld is hier: meubelen en huisraad. Inboedel" is dus niet gebezigd in de daarvan in art. 570 B.W. gegeven zeer ruime omschrijving.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 20