heeft vragen gesteld aan de Minister van Binnenlandse Zaken, teneinde het oordeel van deze Minister te vernemen over het feit, dat de Burgemeester van Ottersum als voorzitter van de Plaatse lijke Ruilverkavelingscommissie heeft meegewerkt aan het tot stand komen van dit reservaat en thans in andere kwaliteit zijn medewerking verleent aan de vernietiging van ditzelfde natuur gebied, Natuur en Landschap", no. 1, voorjaar 1953.) Ruilverkaveling in het Groningse kleigebied. De regering trekt jaarlijks 30 millloen uit voor ruilverkavelings doeleinden. De verschillende corporaties vragen zovele ruilver kavelingen aan, dat er een enorme achterstand in de uitvoering blijft. Verschillende autoriteiten zijn van oordeel, dat het tempo van de uitvoering moet worden verhoogd. Daartoe is ook een aanmerkelijke uitbreiding van het kadastrale ruilverkavelingsper- soneel noodzakelijk. De ruilverkaveling wordt erkend als een zeer nuttig instituut. Dat blijkt duidelijk genoeg. Tengevolge van de ruilverkaveling stijgt meestal de netto-opbrengst van de grond met een percen tage, dat tot 20 a 25 kan oplopen. Maar is dit ook en in dezelfde mate het geval voor gron den met hoge productiecijfers per ha als b.v. de Groningse klei gronden? Ir A. G. Swart, rijkscultuurconsulent voor Groningen besprak de resultaten en mogelijkheden op de algemene vergadering van de Hoofdafdeling Ruilverkaveling der Nederlandse Heidemaat schappij. Hij noemde als voorbeeld de herverkaveling van de proefboer- derij Tammingaheerd van de Groninger Maatschappij van Land bouw te Hornhuizen. De directe landwinst bedroeg 1 ha, maar de opbrengstvergroting, uitgedrukt in oppervlakte land, 2x/i ha. Daar, waar kromme sloten de (onvoordelige) begrenzing vor men, kan ruilverkaveling de onbevredigende toestand verbeteren. In Balmahuizen heeft men gebruik gemaakt van de omstandig heid, dat de onkosten in 30 jaar kunnen worden afbetaald en grondverbetering uitgevoerd, sloten gedicht, geëgaliseerd en ge draineerd. De eigenlijke ruilverkavelingskosten beliepen slechts 130,—, Dergelijke gebieden zijn ook te vinden onder Ulrum-Leens, bij Warfhuizen en onder Baflo en Winsum. Het Oldambt heeft plaatselijk nog groter behoefte aan ruilver kaveling, Op vele plaatsen vindt men daar de langgerekte bedrijfs vorm (opstrekkende heerden), waardoor veel cultuurgrond verloren gaat aan lanen en (overtollige) sloten. Ir Swart vertelde, dat onder Midwolda in een kleine ruilver kaveling van 90 ha bij twee bedrijven de lengte der zwetsloten van 21 km tot it 6 km werd teruggebracht. Aan landwinst boekte 200

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 24