voorkeur gelegen in de Z.O. berm van de weg en liefst niet in de betonverharding, aangezien het snelverkeer op de autoweg een vlotte uitvoering van de meting aldaar zou bemoeilijken. Het zichtbaar maken van 19 vastl. 1 kan geschieden door ge bruik te maken van een loodstaaf, jalon of driepoot. Gemeten worden dei richtingen In A naar H 6 en in B naar H 6 B A 19 vastl. 1 19 vastl. 1 696 vlaggestok 696 vlaggestok Beschouwen wij in B de richting naar H 6 als controle-oriën tering, dan mag deze bij de berekening een afwijking vertonen van slechts enige dmgr. De afstand AB wordt, met inachtneming van de juiste helling, spanning en temperatuur, met de grootste zorg gemeten. Overigens dient te worden opgemerkt, dat, gezien de verhouding tussen de afstand AB en die van 19 vastl. 1696 vlaggestok, een geringe onnauwkeurigheid in de basismeting even redig verkleind wordt overgebracht. Teneinde een herhaling van een dubbele meting in de toekomst te voorkomen moet er voor worden gezorgd, dat het betonblok wordt aangemeten t.o.v. de nieuwe brandtoren. Tenslotte noteren wij nog diverse gegevens, waarvan de be langrijkste zijn: het punt van de vlaggestok waarop tijdens de meting is ingesteld, de plaats hiervan op de toren en de manier van bevestiging. De ervaring heeft geleerd, dat bij een later gebruik van de paal de zojuist genoemde gegevens vaak een nuttige aanwijzing geven voor de betrouwbaarheid van het richtpunt. Voor de berekening wordt verwezen naar Ir F. Harkink, Lager Landmeetkundig Rekenen, blz. 217 t.m. 228, terwijl ook in de op lossingen van de opgaven XVII en XXIV van de rubriek „Op gaven met landmeetkundige inslag" (resp. jrg, 7 blz. 210 en jrg. 8 blz. 229) de berekening van locale driehoeksmetingen wordt behandeld. Examen voor LandmeeHedinicus 1953. diploma N.L.F. Kaarttekenen. 8 April, 9.0012.30 uur. Op een van ruitpunten voorzien vel tekenpapier moest een ge geven veldwerk op schaal 1 1000 worden gekaarteerd. Drie van vier in coördinaten gegeven punten waren reeds op het tekenpapier aangegeven; een vierde punt viel buiten het vlak van de tekening, waardoor een berekend tussenpunt moest worden gekaarteerd. 206

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 30