wachten daarom met belangstelling op het moment, dat het Franse parlement deze materie zal behandelen. Het is echter niet de eerste maal dat ernstig bedoelde pogingen in deze richting stranden op utiliteitsoverwegingen! De Middelbare Bosbouw- en Cultuurtechnische school der Ned* Heidemaatschappij te Arnhem* Het Tijdschrift Juni 1953 en Juli-Augustus 1953 der Neder landse Heidemaatschappij is geheel gewijd aan het vijftigjarig bestaan van de cursus cultuurtechniek en bosbouw. Er is alle reden om dit „bijzondere" onderwijs apart te vermelden. Als men bedenkt, dat reeds 981 candidaten deze cursus volgden en het diploma behaalden en als men daarbij in het oog vat, dat van deze geslaagden 110 in dienst traden van het Staatsbosbeheer, 189 bij Openbare lichamen, 123 de Heidemaatschappij verlieten voor een particuliere betrekking, 85 een eigen bedrijf stichtten en zt 160 naar het buitenland trokken, dan mag men zeker spreken van een sterke invloed naar buiten, die er van deze cursus uitging. Het is met recht een cursus tot nut van het algemeen. Dat dit onderdeel van de personeelsopleiding ook voor de Heidemaat schappij zelf van grote betekenis is geweest, zal door de meesten wel worden aanvaard. Zo is het eveneens bij de bosbouw, zo is het ongetwijfeld ook in verschillende ander sectoren van de land bouw* Het onderwijs op de cursus is meegegaan met z'n tijd. Van verstarring is geen sprake. Ook aan het karakter, de persoonlijk heid van de cursisten wordt veel aandacht besteed. Voor de cultuurtechnische dienst vormen de afgestudeerden een goede schakel tussen deze dienst en belanghebbenden. De ontwikkeling van de diverse onderdelen, waarin de cursisten worden bekwaamd, maakt het aannemelijk, dat de afdeling B van de cursus in 1952 werd gemaakt tot een Middelbare Bosbouw- en Cultuurtechnische school, waar elk jaar leerlingen worden aange nomen. Aangezien deze school in ons land het enige opleidings instituut is voor middelbare bosbouwers en cultuurtechnici, ver dient het ook in kadastrale kringen de volle aandacht. Onder de vakken vinden wij o.m. het wiskunde onderwijs op het niveau van de H.B.S.-B-5-jr., het landmeten en waterpassen (met een practijkcursus van 3 weken buiten), tekenen en kaarteren, Engels en Frans, theoretische en practische veldbodemkunde en plantenphysiologische bodemkunde, wegenbouw, waterbouwkunde, ontwatering, toegepaste werktuigkunde (motorenkennis), bosbouw en cultuurtechniek. Cursussen over speciale onderwerpen als praehistorie en jacht- kunde, voordrachten over agrarisch recht, getijdebewegingen e.d. verlevendigen dit toch in belangrijke mate op de practijk gerichte onderwijs. 213

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 37