tunnel te Samos door Ernest Fabricius in 1884. Deze tunnel, om streeks 526 v. Chr. geconstrueerd, is ongeveer 3000 voet lang en heeft een doorsnede van vijf vierkante voet. Hij werd van twee kanten uitgegraven. Het ontmoetingspunt week van onder naar boven 8 voet af en lineair 20 voet. Dezelfde auteur vertelt ook over een tunnel te Jeruzalem tussen de Heilige poel en Siloam, welk werk men plaatst in de tijd van Salomo. Hij is 1600 voet lang en heeft een S-vorm. Ook deze werd van twee zijden geboord, maar verschillende valse ver hogingen tonen duidelijk de noodzakelijke pogingen om een juist ontmoetingsvlak te forceren. De fout bij dit punt van boven naar beneden was slechts 1,1 voet, hetgeen zeker toeval mag heten, als men de ruwe werkwijze in ogenschouw neemt. Een inte ressante inscriptie in de tunnel spreekt van de vreugde der arbei ders, toen men elkaar halverwege ontmoette. In ,,Gromatici Veteres" van de Romeinse landmeter Frontinus haalt deze het volgende aan uit een ouder geschrift van Nonius Dates (152 v. Chr.) te Saldae in Algerië. „Iedereen," zegt Dates daar met betrekking tot een tunnelbouw, „had reeds de hoop opge geven, dat de twee tegenover elkaar liggende delen uiteindelijk zouden samentreffenZoals gewoonlijk in dergelijke gevallen kreeg ik, de ingenieur, de schuld. Alsof ik niet alle voorzorgen in acht had genomenWat had ik beter kunnen doen? Alvorens te beginnen met de meting en de waterpassing had ik de as van de tunnel zorgvuldig uitgezet over de (berg)keten; ik tekende plans en details van het gehele werk. De ondernemer en zijn assistenten hadden blunder na blunder geslagen. In elk onderdeel van de tunnel waren zij van de rechte lijn afgebogen naar rechts en als ik nog wat langer had gewacht met m'n terugkeer (van een zaken reis) dan had Saldae twee tunnels gehad in plaats van een." De prachtige bouw van de Romeinse aquaducten wettigt de veronderstelling, dat deze werken zijn uitgevoerd op de basis van correcte metingen, zowel voor wat de richting, als de afstand en dei helling betreft. Om de fouten te verontschuldigen uit die tijd is het zeker wel interessant te onthouden, dat in Napoleons tijd zijn ingenieurs een verschil van 29 voet waterhoogte vonden tussen de Middellandse Zee en de Rode Zee, welk onjuist rapport oorzaak werd van de afwijzing van een project voor een SuezkanaaL In een volgend artikel zullen wij verschillende instrumenten uit latere eeuwen behandelen. 227

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 11