60 nieuwe boerderijen, te bouwen in vier jaar. Er zijn 12 in aanbouw. De belangstelling voor ruilverkaveling stijgt. Wordt deze af geremd, dan wordt de ontwikkeling van het gebied vertraagd. Het is helaas zo, dat afremmen geboden is als gevolg van de nood zakelijke arbeid in het rampgebied. Elders in dit Orgaan vindt men de lijst van verplaatsingen van landmeetkundig personeel* Ook aan het werk in Gelderland wordt dit personeel onttrokken* Bovendien zijn er veel te weinig kredieten beschikbaar. Ir G. J. ter Brugge meent, dat er maar één oplossing is: voor de komgrondengebieden moet jaarlijks een flink bedrag op de begroting worden geplaatst. Dan kan er binnen afzienbare tijd de onontbeerlijke hulp worden gebracht, die deze streken behoeven. Thans ligt dit prachtige werk grotendeels stil. Voor 1954 be schikt men over een krediet van slechts 2.5 millioen gulden voor het werk in de hele provincie. Per jaar is zeker 10 millioen nodig. Wet op de vervreemding van landbouwgronden. De wet van 7 Augustus 1953, Stbl. 446, bevat de regeling aan gaande enkele rechtshandelingen met betrekking tot landbouw gronden. Volgens art. 1 wordt in deze wet onder land verstaan: grond, waarop enige vorm van landbouw wordt of onmiddellijk kan wor den uitgeoefend. Zij is niet van toepassing op land, hetwelk een gebruikseenheid vormt met een niet bij een landbouwbedrijf be horende woning of andere opstal en een oppervlakte van 25 are niet te boven gaat. De Grondkamer is bevoegd de wet niet van toepassing te ver klaren op de overdracht van of op de vestiging van een zakelijk recht op land als bedoeld in de vorige alinea. Blijkens art. 31 is deze wet evenmin van toepassing op de ruil verkavelingsovereenkomst, als daarin bepalingen van de Derde Titel van de Ruilverkavelingswet van toepassing zijn verklaard. Een overeenkomst tot overdracht van bovenbedoeld land en/of tot vestiging, wijziging, verlenging of overdracht van een zakelijk recht op land moet door de Grondkamer worden goedgekeurd (art. 3). Indien de verkoop in het openbaar plaats heeft en in enkele bijzondere gevallen is deze goedkeuring niet vereist, maar wel moet de Grondkamer hiertoe te voren verlof.geven (art. 15). Het verzoek wordt door een notaris ingediend. Overgelegd wor den drie afschriften van de akte, inhoudende de overeenkomst tot overdracht van land of tot vestiging of wijziging van een zake lijk recht op land, alsmede een kadastrale kaart van het onroerend goed. 235

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 19