Bij verpacht land moet ook de naam van de pachter op het aanvraagformulier worden vermeld. Voor het indienen van deze aanvragen kunnen alleen door de Minister van Justitie anderen dan notarissen bevoegd worden ver klaard. De beschikking wordt in de Nederlandse Staatscourant bekend gemaakt. Onthoudt de Grondkamer haar goedkeuring aan de overeen komst, dan wordt deze bij een met redenen omklede beschikking nietig verklaard (art. 12). Indien, bij openbare verkoop, de Grondkamer verlof verleent, stelt zij de maximumprijs vast, welke in de veilingsvoorwaarden moet worden vermeld. De pachter heeft voorrang, als de Grondkamer van oordeel is, dat hij het land goed gebruikt (art. 18). De overschrijving in de openbare registers van een akte, van een afschrift van of uittreksel uit een akte, houdende een overeen komst als boven bedoeld, vindt slechts plaats, indien wordt over gelegd een verklaring van de Grondkamer of van de Centrale Grondkamer, dat de overeenkomst is goedgekeurd (art. 20). Als een ontwerp-akte is overgelegd aan de Grondkamer, zal de verzoeker op de ten hypotheekkantore over te schrijven (leg gen) akte een verklaring stellen, dat deze overeenstemt met het vroeger overgelegde ontwerp. Bij verkopen in het openbaar mag de overschrijving alleen dan plaatsvinden, indien het verlof van de Grondkamer tot verkoop in het openbaar, wordt overgelegd. Dit wordt in de openbare regis ters vermeld (art. 23). De Wet op de vervreemding van landbouwgronden heeft een tijdelijk karakter. Zij vervalt op 1 Januari 1959. Als gevolg van het in werking treden van deze wet onderging ook het Vervreemdingsbesluit onroerende zaken (dat in gewij zigde vorm voorlopig is gehandhaafd bij het Besluit Bezettings maatregelen) enige wijzigingen. Behalve de verandering van de omschrijving van enkele be grippen in art. 1 en van de naam (thans: Vervreemdingsbesluit niet-landbouwgronden)is voor de kadastrale dienst van belang de nieuwe tekst van art. 6, le lid, luidende: ,,de overschrijving van een akte van overdracht van een onroe rend goed, hetwelk naar het oordeel van het Prijzenbureau als onroerende zaak in de zin van dit besluit moet worden beschouwd ,,of van vestiging, verlenging, wijziging of overdracht van een recht van erfpacht, opstal, beklemming of van vruchtgebruik op zodanig onroerend goed, vindt slechts plaats, indien een ver- klaring van geen bezwaar (art. 3) of een vaststelling (art. 4) „wordt overgelegd. 236

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 20