stelsels, invloed van fouten in de metingen, de coördinatenbere- kening, richting van de coördinaat-assen, voorwaartse en achter waartse (in)snijding en détailmeting. In hoofdstuk III komen de onderdelen van instrumenten aan de beurt (het niveau, de fijnbeweging van de theodoliet, de statiefkop etc.). Deel B bespreekt het waterpassen en geeft fraaie afbeeldingen van de diverse instrumenten, ook van de verouderde typen, van waterpasbaken e.d. Aan de uitvoering en berekening van waterpassingen, het N.A.P., de voorkomende fouten in instrument en uitwendige om standigheden is een volgend gedeelte gewijd. Deel C behandelt de directe lengtemeting en uitbakening van rechte lijnen, de prisma's, de kaartering en oppervlaktebepaling, de meetkundige grondslag. (Natuurlijk kan men voor oppervlakte berekening beter de uitgave Landmeten, de bepaling van de groot ten der percelen'Van Ir F. Harkink raadplegen.) Deel D geeft ons een inzicht in de verschillende typen theodo lieten en de regeling en het gebruik er van. De laatste hoofdstukken geven nog vele bijzonderheden op landmeetkundig gebied als de berekening met het hulppunt van Collins, de vereffening van een volledig driehoeksnet met cen trale punten, de basismeting, de volledig aangesloten veelhoek en toepassingen der landmeetkunde in het maatschappelijk leven. Wij menen, dat deze beknopte uitgave door de tweede druk zijn bestaansrecht heeft bewezen. Wij zouden het ook graag als repeti- tieboek willen aanbevelen aan hen, die verworven kennis door het rustig doorwerken van de tekst willen opfrissen. Het lettertype, de heldere tekeningen en de indeling maken het lezen tot een genoegen. Wij wensen deze uitgave nog vele volgende drukken. W. K. Drainage van landbouwgronden door Ir L. H. Bouw man l.i., ingenieur bij de Cultuurtechnische Dienst te Utrecht. Uitgeverij Ceres, Meppel, MCMLIII. Prijs 2,35. De schrijver, bij velen van ons reeds bekend door zijn fraai uit gevoerde werkje over Ruilverkaveling, dat wij bespraken in dit Orgaan, nummer van November 1951, behandelt in deze land bouwkundige uitgave de methoden van detailontwatering. Ook dit boekje is op een prettige en bijzonder duidelijke wijze geïllustreerd. Naast een uiteenzetting van een doelmatige regeling van de grondwaterstand, w.o. de methoden van afvoer van over tollig water, vindt men een bespreking van de ontwatering door greppels en drains, van de practische uitvoering, het onderhoud 248

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 32