wandelstok, die bij elke stoot een telwerk in beweging zet, later onze kilometerteller). De bewaard gebleven geschriften over Romeinse Landmeters werden in 19481582 uitgegeven door F. Blume, K. Lachmann en A. Rudorff (Die Schriften der römische Feldmesser). De latere uitgave van G. Thulin Corpus agrimen- sorum romanorum" werd helaas niet voltooid. Het eerste deel verscheen in 1913 te Leipzig. Bijna alle originelen zijn verloren gegaan. Ons bleven alleen afschriften van afschriften. Door deze geschriften en uit inscripties op grafstenen is het mogelijk geworden een betrouwbare kopie van de groma te maken en in 1912 vond men in Pompeï een goed geprepareerd exemplaar. Een foto van dit in onbruik geraakte instrument en een recon structie ervan werden door Dr Delia Corte, leider van de op gravingen te Pompeï, gegeven in een lezing over de groma en de practische landmeetkundige arbeid in vroegere tijden (fig. 2). Het instrument bevindt zich in het Wetenschappelijk Museum te Kensington. Het bestond voornamelijk uit een rechthoekig kruis, dat excen trisch draaibaar was op een staaf met dwarsstang. Van de vier uiteinden van het kruis hingen draden met lood verzwaard naar beneden. Het doel, dat men met dit instrument wilde bereiken, was: op de grond twee rechthoekig op elkaar staande lijnen uit te zetten, welke lijnen cardo (Noord-Zuid) en decumanus (Oost- West) werden genoemd. Omdat de gekruiste armen draaibaar 224 Hg. 2. De groma, reeds vóór onze jaartelling in gebruik bij de Romeinen, voor namelijk om rechte hoeken uit te zetten, maar tevens om lange rechte lijnen uit te bakenen. De hoogte boven het vlak van de zuil is 80 cm.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 8