Een merkwaardige definitie van enkele hier voorkomende maten verplaatst ons wel naar vervlogen eeuwen. De schrijver noemt de doigt ..intervalle de 4 grains d'orge couchés en large non du long" en de palme „4 doigts en large non du long." Wij vonden metingen uit het einde van de 17e eeuw, waar men de oppervlakte van het trapezium berekende door het product te nemen van de gemiddelden der overstaande zijden, dus de oud- Egyptische formule gebruikte. Omstreeks 1740 geeft Barrème verschillende werken uit op landmeetkundig gebied. In één er van komt de afbeelding voor van een doos met gereedschappen, zoals de landmeter toen be hoorde te gebruiken. Aan de meetketting in die doos wordt veel aandacht besteed. De auteur zegt: „La chaine n'est pas aussi commes les autres, qui ne sont composées que l'ordinaire, se trouvent embarrassées et embarrassantes lorsqu'on veut s'en servir: celle-ci est beaucoup plus commode et plus légère, elle est de fil de fer; on la plie par pieds, et les dits pieds lui servent d'une juste division on la peut porter a la poche sans incommodité, car toute la chaine étant assemblée et pliée, elle n'a qu'un pouce d'épaisseur et un pied de longueur Vooral bij Dupain de Montesson, een Frans ingenieur-geograaf (men leze: La science de l'arpenteur, 1766) vindt men veel goede afbeeldingen van landmetersinstrumenten. De studie van de ontwikkeling der landmeetkundige instrumen ten is buitengewoon interessant. Aangezien echter de (nog zeer onvolledige) bibliografie, voorko mende in het in Amerika bekende werk van Kiely „Surveying Instruments'', alleen reeds 557 titels bevat, en het op blz. 3 aangehaalde boek van Dr Fritz Schmidt nog veel meer, is zij ook bijzonder tijdrovend! W. KOOPMANS: Hel kadaster in de Rijksbegroting 1954 (II) In het Voorlopig Verslag van Hoofdstuk VII B Financiën der Rijksbegroting van het dienstjaar 1954 is onder het hoofd „Kadaster" 6, blz. 4) medegedeeld, dat vele leden gaarne nadere inlichtingen zouden ontvangen omtrent de personeelsbezetting van de Ruilver- kavelingsdienst van het Kadaster. De Minister van Landbouw deelde bij de behandeling van de Herverkavelingswet Noodgebieden mede, dat slechts een beperkt areaal van het overstroomde gebied in Zeeland generlei in 9

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 11