elkaar liggen er de Kadasterkantoren te Sorong en Manokwari: te vergelijken met Groningen en Middelburg, met dat verschil dat de reis van de Martinitoren naar de Zeeuwse hoofdstad gaat door een welvarend land langs tientallen steden; tussen Manokwari en Sorong liggen gebergten, hoger dan de Pyreneeën. Collega Van der Weiden en de andere ambtenaren die hun werk hebben langs de Stille Zuidzee, weten hun naaste kadastrale buren aan gene zijde van het Sneeuwgebergte achter de Digoelrivier, hemelsbreed de lijn Maastricht—Milaan. Kadaster en Kaartering* We moeten het Kadaster in Nieuw-Guinea zien als een land meetkundige dienst in opbouw, van welke groeiende dienst vooral de „Opbouw van Nieuw-Guinea" gebruik kan maken. Vandaar dat sedert 1951 het Kadaster (daar genoemd Kadaster en Kaartering) is ondergebracht bij de Directie der Opbouwwerken van Nieuw- Guinea, en deze praktische instelling op die opbouw blijkt al uit de werkzaamheden, die de technische dienst van het Kadaster verrichten moet. Want naast de gewone kadastrale metingen in- en rond de woonkernen hebben de kadasterambtenaren terrein opnamen te doen ten behoeve van projecten voor aan te leggen waterwerken, wegen, vliegvelden en „stedebouw", als ook metingen voor de aanleg van nieuwe havenwerken, dieptepeilingen en water passingen inbegrepen. Tevens is aan het Kadaster opgedragen de topografische opname en de verkenning van die delen van het uitgestrekte land, waarvan het voor de nabije toekomst nodig is een goede en betrouwbare kaart te bezitten. Bij de uitvoering van al die werkzaamheden is het uiteraard nodig, dat men de beschikking heeft over een voldoende aantal goed onderlegde ambtenaren en het zal begrijpelijk zijn dat in den beginne de kadastrale dienst op Nieuw-Guinea over een te klein aantal mensen beschikte, om de invoering van een eigendoms kadaster op grootscheepse wijze aan te pakken: omstreeks Juli 1950 werden de werkzaamheden begonnen door één landmeter, en vier praktijklandmeters; op elk der ressortskantoren één. Thans bestaat het personeel van Kadaster en Kaartering uit een Inspecteur van het Kadaster, vier Praktijklandmeters (in Nederland: Land meetkundige Ambtenaren A van de velddienst) en zes Hoofdop- nemers (d.z. middelbare topografische ambtenaren voor de verkenning en de opname t.b.v. de kaartering van het binnenland). Onder hen werken momenteel 23 topografische opnemers, lagere vak- kundigen. Uit navolgend organisatieschema blijkt, dat de taak van het Kadaster op Nieuw-Guinea drieërlei is. Allereerst is daar de kadastrale perceelsregistratie, enigszins te vergelijken met onze 14 Deze tien collega's zijn alle abonné op ons orgaan!

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 16