werkzaamheden moeten kunnen verrichten, die bij de triangulatie van lagere orde en bij polygonering van woonkernen gevorderd kunnen worden. Langzaam maar zeker groeit daar ginds in Nieuw-Guinea een kadastrale dienst, waarvan de personeelsopbouw op moderne leest is geschoeid, met gelijk als in de Nederlandse Antillen aan de top een klein aantal leidinggevende wetenschappelijk geschoolden, en daar onder geordend en met de uitvoering belast een wassend getal middelbare landmeetkundigen, ge assisteerd door lagere vakkundigen. Wij van T.A.K., die in het verleden ons nog wel eens achter- uitgeschoven konden voelen, kunnen dunkt me uit het Nieuw- Guineaanse opleidingsstelsel toch wel enige lering trekken. Goed, in Nieuw-Guinea kan het nu eenmaal gemakkelijker gebeuren, dat b.v. ons lid A. D. Stoop, vroeger te Breda, bij de Genie te Hollandia-Haven als het ware een landmeetkundige dienst op zich zelf vormt, en het gaat daar (waar het Kadaster geen 120 jaren traditie te torsen heeft) eenvoudiger dan hier, om door samenwerking tussen een paar ingenieurs en een drietal onzer collega's met hulp van de dienstleiding een „rijkscursus" op te bouwen, die Nieuw-Guinea betrekkelijk goedkoop en snel helpt aan een corps middelbare ambtenaren voor de velddienst, tot in onderdelen berekend voor hun taak. En toch, wat zou het een zegen zijn niet alleen voor het Nederlandse Kadaster als wij, in navolging van het Rijk Overzee, in ons land een middelbaar-kadastrale landmeetcursus kregen waarop alle voor de velddienst bestemde landmeetkundige ambtenaren van het Kadaster op hun toekomstige meettaak werden voorbereid, ongeveer in de trant van de opleidingscursus ad hoe, door landmeter K. F. K. Libois 18 jaar geleden te Maastricht ingericht. Maar ja, dit laatste is weer een der problemen van het Nederlandse Kadaster en heeft daarom weinig uitstaande met de aspecten van de kadastrale dienst in Nieuw-Guinea, waarvan we er in het voorgaande enkele aanstipten. 17

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 19