H. T. KAMPHUIS: I. Boer Hzn. en ziin strijd voor een rechts geldig Kadaster Bovenstaande uitspraak is van een der meest markante figuren uit de geschiedenis van ons Kadaster. In de strijd voor een rechts geldig Kadaster heeft de landmeter later ingenieur-verificateur van het Kadaster L Boer Hzn. in het voorste gelid gestaan. Wij hebben ons tot taak gesteld de geschiedenis van deze strijd in dit artikel vast te leggen. Daarbij zullen wij ons tot de hoofd zaken moeten beperken. Een volledig en gedetailleerd overzicht zou te veel plaatsruimte vergen. Boer begon met in de „Economist" (Mei, Juni, Juli 1881) een studie over de juridische en technische grondslagen van een rechts geldig Kadaster te publiceren. Deze artikelen gaven vorm en leven aan een beeld, dat reeds velen in de kadastrale wereld min of meer vaag voor de geest stond. Dit beeld is naar onze mening gevormd door de eisen, die overheidsorganen en particulieren in de loop der jaren aan het Kadaster gingen stellen. Geschiedenis» In dit verband moge hier de geschiedenis van het Nederlandse Kadaster in het kort volgen: Reeds in de vijftiende eeuw bestonden er registers, waarin alle gronden of huizen zijn aangetekend ten behoeve van de heffing der verponding: een eerste vorm van een kadaster. Deze registers bleven lange tijd bekend onder de naam kohieren Daar overdracht van eigendom in de 17de en 18de eeuw tussen komst van het openbaar gezag vereiste, konden later ontstane veranderingen in de persoon van de eigenaar gemakkelijk in het kohier aangebracht worden. De veranderingen in de eigendommen werden op het kohier bijgehouden voor zoveel betreft de stichting of de afbraak van gebouwen. Ook verandering in bestaande huizen gaf daartoe aanleiding. Bezwaren tegen de ongelijkmatigheid van deze verpondingen werden aanleiding tot een herziening van de wijze van omslag in de Meyery van Den Bosch (Besluit van 31 December 1787). Hier werd aan landmeters opgedragen het terrein op te meten, in kaart te brengen, de percelen te nummeren, hun grootte te berekenen, en deze gegevens te verzamelen in een register. Na vol- 18 „Belanghebbenden verkeren in de waan, dat hun rechten door het Kadaster verzekerd zijn." (Aphorisme van I. Boer Hzn.)

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 20