tooiïng werd het werk in 1794 ter executoir-verklaring aan de Raad van State opgezonden. Hierbij bleef het echter; tengevolge van de omwenteling in 1795 is van de uitkomsten geen gebruik gemaakt. Omdat ons land naar het voorbeeld van Frankrijk is gekada streerd, willen wij hier een en ander mededelen over de totstand koming van het Franse kadaster: In de 14 de eeuw bestonden daar reeds registers, waarin de ligging der onroerende goederen, de namen der eigenaren en verdere omschrijving waren aangetekend. De ondoelmatige inrichting van een dergelijk kadaster, zowel met het oog op een regelmatige heffing der grondbelasting als anderszins bleek voortdurend. De zaak trok langzamerhand de aandacht van de regering en het was Colbert (1619—1683) Minister van Financiën van Lodewijk XIV die het eerst trachtte de plannen ten uitvoer te brengen om Frankrijk opnieuw te kadastreren. Iedere provincie zou haar eigen kadaster hebben, een plan dat dan ook in enkele werd uitgevoerd. De dood van Colbert was de oorzaak, dat het werk werd ge staakt en bleef rusten tot in het laatst van de 18de eeuw. Na de val van het Koningschap beraamde de nationale ver gadering in 1790 een hervorming van het belastingstelsel. Uitgaande van de leer der physiocraten, dat de grond de bron is van alle rijkdom, werd in dat stelsel aan de grondbelasting de voornaamste plaats toegekend. Men zag in, dat voor de nauwkeurige eigendomszekerheid van onroerende goederen een kadaster noodzakelijk was en voor een regelmatige heffing van de grondbelasting onmisbaar. Echter heerste er een te grote belastinggeest onder de amb tenaren, die met de hervorming van het kadaster in 1802 werden belast, waarbij weinig of geen rekening werd gehouden met de geodetische belangen. Er kwam dan ook weinig van de voorgenomen hervormingen terecht. In 1808 nam de staat de uitvoering op zich, als gevolg van het keizerlijk decreet van 27 Januari 1808, waarbij de opmaking van een perceelsgewijs kadaster voor heel Frankrijk werd gelast. (In 1850 waren de werkzaamheden daar afgelopen.) Toen Nederland bij Frankrijk werd ingelijfd, werd de Franse grondbelasting hier ingevoerd bij keizerlijk decreet van 21 Oc tober 1811, bulletin des Lois no. 397; de opmaking van het perceelsgewijze Kadaster vond plaats volgens de verordeningen, omgewerkt tot het Recueil méthodique van 1811, een verkorte weergave van de collection de lois, décrets, réglements, instructions et décisions, sur le cadastre de la France. 19

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 21