notarissen, candidaat-notarissen en juristen tegenwoordig waren, met hem volkomen eenstemmig zijn daarin, dat duurzame ver betering van het Kadaster alleen in hervorming der grondslagen kan worden gezocht/' Boer's activiteiten-in-eigen-kring resulteerden in vijf door de heren Gombault en Engelman ontworpen stellingen, die op de jaarvergadering van de Vereniging voor Kadaster en Landmeet kunde in 1888 met algemene stemmen werden aangenomen en die werden vervat in een adres aan de Minister van Financiën. Deze stellingen luidden als volgt: 1. Het tegenwoordige Kadaster, slechts bruikbaar voor de heffing der grondbelasting, is onvoldoende voor de verzekering van de grondeigendom en der rechten van hypotheekhouders. Bij geleidelijke verbetering door hermeting dienen die rechten verzekerd en maatregelen getroffen te worden, teneinde die verbetering afdoende en duurzaam te doen zijn en blijven. 2. Het Kadaster van iedere nog te hermeten gemeente behoort te bestaan uit een eigendoms- en een belastingkadaster, met elkander verenigd, maar niet verward. 3. De grenzen van de eigendom bij het eigendomskadaster worden verzekerd ten opzichte van vaste punten, waarvan de plaatsen op het terrein steeds met voldoende nauwkeurigheid bepaald kunnen worden en welker onderlinge ligging bekend is. 4. Bij de wet, die aan de metingen voor het eigendomskadaster bewijskracht in rechten toekent, worden de verplichtingen der eigenaren en bezitters geregeld, teneinde de invoering en instandhouding van het eigendomskadaster mogelijk te maken. 5. Het eigendomskadaster dient tot grondslag van het belasting kadaster. Ter gelegenheid van een audiëntie bij de Minister van Financiën, die op genoemd adres volgde, verklaarde deze bewindsman, dat naar zijn mening de splitsing in een eigendoms- en een belasting- kadaster een wijziging in ons burgerlijk recht noodzakelijk zou maken en dat de zaak dus eigenlijk bij het Departement van Justitie thuis behoorde. De heer Boer bestreed dit gevoelen. Hij gaf te kennen, dat bij de herziening van ons B.W. weliswaar rekening dient gehouden te worden met de betekenis van het Kadaster met bewijskracht, maar dat voorlopig op de artt. 1952—1958 B.W. kan worden voortgebouwd. Nadat de Minister nog over de hoge kosten van de invoering van een eigendomskadaster had gesproken, was de audiëntie ten einde. Wij menen het voorlopig resultaat van het hier beschreven adres en de daarop gevólgde mondelinge toelichting als volgt te 23

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 25