moeten formuleren: „De regering schenkt aandacht aan de zaak". Reorganisatie Boer zette vaart achter de uitwerking van zijn denkbeelden. In het tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, jaargang 1892 vinden we een schets van de opmaking en inrichting van een eigendoms- en belastingkadaster op de grondslagen, zoals die op voorgaande bladzijden zijn beschreven. Het is een uitvoerige en gedetailleerde schets geworden, ver duidelijkt met platen, die een voorstelling geven van de in richting der plans (fiscaal- en eigendomsplan), hulpkaarten, veld werken en modellen voor de boekhouding. Boer gaf hierbij de volgende toelichting: Het eigendomskadaster: Voor het eigendomskadaster worden op gemaakt een minuutplan met bijblad. Voor elke hermeten gemeente wordt een algemeen register (no. 2 b) opgemaakt. Dit register vormt het grootboek van de grondeigendom en kan als grondboek of als grondregister dienen bij de invoering van een positief stelsel. Naast dit algemeen re gister wordt een percelenregister aangehouden, eveneens in volg orde der sectiën en nummers, waarin op de rechter bladzijde naast elk nummer naar de hypothecaire inschrijvingen wordt ver wezen. De linkerbladzijde bevat o.a. de filiatie tussen de oude en nieuwe nummers onderling. Deze registers worden bijgehouden: zij lopen in zekere zin parallel en vormen een dubbele boekhouding op de hypothecaire inschrijvingen. Hierbij sluiten zich de bestaande registers van over- en inschrijving aan. (Zolang het negatieve stelsel blijft bestaan.) Een alphabetische naamlijst der eigenaars verwijst voor elke ge meente afzonderlijk naar de secties en nummers, dus zowel naar het percelenregister (no. 69 b) als naar het algemeen register (no. 2 b) en, desgewenst, tevens naar de artikels van de kadastrale legger. De bestaande alphabetische naamwijzer (no. 6) verwijst in het vervolg naar de hermeten gemeenten, zodat dit register, na de vernieuwing van al de gemeenten binnen de kring ener bewaring, een verzameling zal zijn van de gemeentelijke naamlijsten. (Een voorloper dus van ons latere kaartsysteem „algemene naamwijzer".) Belastingkadaster. Voor het belastingkadaster wordt een belastingplan in drie exemplaren opgemaakt, welke exemplaren in de plaats treden van de tegenwoordige nette-, veld- en gemeenteplans. De eigendomsper celen en nummers worden daarop met enigszins zware zwarte lijnen en cijfers van het minuutplan overgenomen, de grenzen van belastingpercelen in dunne lijnen met een andere (b.v. blauwe) 24

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 26