kleur getekend. De percelen worden afzonderlijk (eveneens in blauw) genummerd, voor ieder eigendomsperceel met 1 te beginnen. Het belastingperceel wordt dus aangeduid door een tweeledig nummer, een stamnummer voor de eigendom, dat zelden meer dan drie cijfers bevat, een belastingnummer voor het onderdeel, in de regel uit één, zelden uit drie cijfers bestaande. Bij wijziging in de onderdelen van een eigendom krijgen de betrokken belastingper celen nieuwe nummers, doch het eigendomsnummer blijft bestaan De meetkundige grondslag* Bij de nieuwere Kadasters in andere landen wordt veel gewicht gehecht aan een duurzame afpaling der eigendommen. Zoveel doenlijk wijst men elk grenspunt aan door een grensteken, bij voor keur door een stenen paal. Daarbij worden allerlei hulpmiddelen te baat genomen om een verplaatsing dier grenstekens te voor komen of met zekerheid te kunnen constateren. In ons land met zijn slappe bodem liggen de meeste eigendoms- grenzen in het midden of langs de kant van sloten, weteringen, wegen, enz., en zijn dus meer dan andere grenzen aan langzame verplaatsing blootgesteld. Algemene duurzame afpaling dezer gren zen is zeer bezwaarlijk en kostbaar. Stenen palen langs de kant van sloten, aan de voet of in de glooiing van kaden of dijken geplaatst, zakken licht over. De plaats der eigendomsgrenzen kan echter duurzaam bepaald worden ten opzichte van kunstmatige en op doelmatige wijze aan te brengen vaste punten, welker aantal in de regel geen honderdste deel behoeft te bedragen van het aantal grenspunten. Daarentegen moet aan de onveranderlijke plaatsing dezer punten bijzondere zorg worden besteed, en de ge ometrische ligging onderling en ten aanzien van kerktorens en an dere driehoekspunten van hogere rang door driehoeks- en poly goonmeting met grote nauwkeurigheid worden bepaald. Zij behoren onder de grond verzekerd en boven de grond zoveel mogelijk zichtbaar te zijn, teneinde te dienen voor de bijhouding van het eigendomskadaster. Verdwenen punten moeten met onverzwakte nauwkeurigheid herplaatst of elders door andere vervangen kunnen worden. Het aantal punten moet toenemen bij sterkere parcellering: Delimitatie. De perceelmeting wordt voorafgegaan door een grensregeling en waar dit mogelijk is en de eigenaren het wensen door een duurzame afpaling der grenzen van de eigendom en andere zakelijke rechten. 25 Reeds in de oudheid werden stenen palen als grensstenen gebezigd. Dikwijls werd het beeld van de Romeinse godheid Terminus, de beschermer der grenzen, in deze stenen gehouwen, teneinde het als grensteken te identificeren.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 27