De grensregeling is verplicht voor gronden in eigendom toe behorend aan de Staat, een provincie, gemeente, polder, water schap, veenschap, enz. waardoor dus in het algemeen alle wegen, vaarten, dijken, kaden, weteringen, enz. gedelimiteerd worden. De besturen dezer lichamen wijzen, zo zij er zelf geen werk zaam aandeel aan nemen, daartoe ambtenaren of gemachtigden aan, die zelfstandig bevoegd en verplicht zijn aanwijzing te doen en met de belendende eigenaren in overleg te treden, ook omtrent rectificaties van bochtige en grillige grenzen. Een dergelijke trans actie ter grensrectificatie wordt nl. niet beschouwd als eigenlijke ruil of overdracht, doch als een middel tot definitieve vaststelling der grenzen, dus als een daad van beheer, waartoe bijgevolg ook voogden, curators, bewindvoerders, enz. kunnen meewerken zonder machtiging van rechtbank of kantonrechter. Na de vaststelling van het eigendomskadaster kan grensrectificatie tot stand komen bij een akte op ongezegeld papier, welke onge registreerd ter toepassing in de kadastrale stukken wordt toegelaten, indien op de akte een ondertekende verklaring voorkomt van de ambtenaar, die de opmeting der nieuwe grens voor de bijhouding van het Kadaster heeft verricht, dat de waarde van geruilde of overgedragen stukjes grond de som van bijv. f 100,niet te boven gaat. Het is moeilijk, onwillige eigenaren te dwingen tot grensregeling. De algemene medewerking wordt echter voldoende verzekerd, als de eigenaren overtuigd worden dat het hun eigen belang geldt, ieder, desnoods zonder medewerking van zijn buurman, tot de delimitatie kan overgaan en een nalatige eigenaar later zelf de kosten moet dragen van afzonderlijke grensbepaling en opmeting, nodig voor een overdracht of hypothecaire inschrijving. Hoezeer deze mening van Boer door de feiten wordt gerecht vaardigd, blijkt wel uit de algemene medewerking, die de kadaster ambtenaren bij de uitvoering van hermetingen en ruilverkavelingen van de eigenaren ondervinden. Een algemene vaststelling der grenzen gaat aan de meting vooraf. Geschiedt de aanwijzing door slechts één der naburige eigenaren, dan wordt de betrokken grens als eenzijdig gedelimiteerd op het eigendomsplan aangeduid. Blijken de eigenaren het niet eens te kunnen worden omtrent de juiste plaats ener grens, dan wordt deze ambtshalve vastgesteld en als betwiste grens op het plan aangeduid. Betwiste grenzen kunnen daarna op verzoek van beide eigenaren of bij rechterlijke uitspraak door gewone worden vervangen. Iedere eigenaar ontvangt na afloop der meting per aangetekende brief een gewaarmerkt en gedagtekend uittreksel uit het plan. Gedurende een bepaalde termijn kunnen daarna bezwaren tegen de uitkomsten der meting worden ingebracht. 26

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 28