Op verzoek van de eigenaar, die niet heeft medegewerkt bij de vaststelling en aanwijzing der eenzijdig gedelimiteerde grens, kan binnen vijf jaren na de dagtekening van bovengenoemd uittreksel te zijnen koste nieuwe meting en wijziging der grens plaats hebben, indien de belendende eigenaar daartoe medewerkt of na oproeping bij deurwaardersexploit niet is verschenen. Bij onenigheid kan die grens alsdan in een betwiste worden veranderd. Aan elkander grenzende niet gedelimiteerde eigendommen verkrijgen samen slechts één nummer in het eigen- domskadaster. Vermelding van gedeelten van eigendomsnummers in akten van overdracht of hypotheekstelling is niet geoorloofd dan na ambtelijke opmeting ten koste van de eigenaar. De eigenaren, huurders enz. moeten de plaatsing van baken, palen en andere tekens op hun grond gedogen. Voor de plaatsing van stenen palen en andere tekens van blijvende aard kunnen zij tegen de bij de wet vastgestelde vergoeding onteigening vorderen van een opper vlakte, die in de regel twee centiare (een cirkel met een straal van 79 cm) niet te boven gaat. Beschadiging van stenen palen of andere tekens, door een ambtenaar als grondslag voor de meting geplaatst, wordt gestraft met een geldboete of gevangenis. Indien later wegneming of verplaatsing noodzakelijk is voor het bouwen van huizen, het aan leggen van werken of om andere redenen, zo geschiedt deze binnen twee maanden na aanvraag bij de hypotheekbewaarder kosteloos, tenzij de oppervlakte, waarop de steen geplaatst is, door de Staat in eigendom werd verkregen, in welk geval de kosten komen ten laste van de aanvrager. Reeds in 1893 had Boer deze wijze van delimiteren verdedigd in een praeadvies over de vraag: „Is herziening wenselijk van het stelsel onzer wet omtrent eigendom van de grond in de richting van het Grundbuch of Torrensstelsel of in andere geest?" Zijn beschouwing over het tweeledig Kadaster resumerende, wees Boer op de volgende voordelen van zijn ontwerp a. Vereenvoudiging der meting, beperking van het aantal nummers, daardoor besparing van tijd en geld; b. Door de bewijskracht in rechte van het eigendomsplan wordt de zekerheid van de grondeigendom verhoogd, een deugdelijke grondslag gevormd voor ieder stelsel van overdracht van onroerend goed, de invoering van een positief stelsel bevorderd; c. Het gevaar voor vergissingen in akten en in de boekhouding wordt door de invoering van eigendomsnummers grotelijks verminderd d. Boekhouding op het perceel, een grootboek van de eigendom, waarin de geschiedenis en de hypothecaire toestand van ieder eigendom in een oogopslag kunnen worden overzien, dubbele boekhouding op de hypotheken; 27

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 29