vernieuwing de splitsing van het Kadaster in een eigendoms- en een belastingkadaster wenselijk?" Deze vragen werden op de vergadering door een grote meerder heid bevestigend beantwoord. Tijdens de op de volgende dag gehouden jaarvergadering van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde werd de heer Boer met een grote lauwerkrans door zijn collega's gehuldigd! (Wordt vervolgd) P. S. TEELING: De bakermat van ons N.A.P. kreeg een nieuw vast punt op bet Middendamterrein In de afgelopen maand December kwamen de nauwkeurigheids waterpassingen van Nederland terecht eens in het middelpunt der publieke belangstelling. Aanleiding hiertoe was de omstandigheid, dat de Algemene Dienst van de Rijkswaterstaat aan welke dienst de werkzaamheden voor de Waterpassing zijn opgedragen het nodig oordeelde, in het Middendamterrein te Amsterdam een nieuw vast uitgangspunt te stellen voor de nauwkeurigheidswater passingen. Daartoe is een betonnen paal van omstreeks achttien meter lengte behoedzaam en loodrecht tot in de vaste ondergrond gedreven, op welke paal een bronzen halve bol muurvast be vestigd werd. Heel zorgvuldig en via vele contrölewaterpassingen is toen die bronzen bol zodanig gesteld en geslepen, dat het hoogste punt ervan uiterst nauwkeurig is komen te liggen op 2,67689 meter boven het vlak van het N.A.P. We zullen straks zien, hoe men tot deze maat is gekomen en moeten daartoe wat vertellen over de geschiedenis van het N.A.P., het Normaal Amsterdams Peil. N.A.P. Reeds eeuwen geleden kenden de Hollanders de waarde van het bezit van een peilschaal ter bepaling van de waterhoogte en in meerdere oude geschriften heb ik gelezen van landmeters die het verschil in waterhoogte moesten bepalen tussen de ene en de andere polder, het ene en het andere water- of heemraadschap. 31 T) Zie: Prof. Dr Z. W. Sneller, Rotterdams bedrijfsleven in het verleden, A'dam 1940. C. W. v. d. Sterr, Het Amsterdamsch- en Nieuw Amsterdamsch Peil, Techn. Weekblad jrg. 1920, 1921. Prof. Ir W. Schermerhorn en Ir H. J. van Steenis, Leerboek der Landmeetkunde,

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 33