de bestaande regeling, ook de vestiging van nieuwe pachten wordt mogelijk gemaakt; dat echter, al is dus het uitgangspunt van het middel juist, zulks niet mee brengt, dat het desbetreffende gedeelte van de acte van ruilverkaveling als zonder rechtskracht moet worden aangemerkt; dat toch deze acte is opgemaakt overeenkomstig het plan, het welk met inachtneming van de artt. 74 tot en met 80 van de wet is vastgesteld; dat mitsdien belanghebbenden, en dus ook de als verpachter en pachter van de onderhavige grond in het plan aan gewezenen, gelegenheid hebben gehad hun bezwaren in te dienen en daaromtrent een uitspraak van de rechter uit te lokken; dat daarvan echter ten aanzien van dat onderdeel geen gebruik is gemaakt; dat onder die omstandigheden de acte ook op dit, zij het in strijd met art. 19 der wet aldus vastgestelde, onderdeel rechtsgeldig moet worden geacht; dat dus het eerste middel niet tot cassatie kan leiden; dat echter het tweede middel doel treft; dat toch art. 86, sprekende van hem, aan wien bij de acte enig perceel is toegewezen, kennelijk het oog heeft op hem, aan wie in de zin van art. 71, onder 2e een kavel in zakelijk recht is toebedeeld, en niet op pachters die in verband met een te hunnen aanzien getroffen regeling als bedoeld in art. 19, overeenkomstig art. 71 onder 4e in het plan zijn vermeld; Vernietigt de bestreden beschikking; Verstaat dat deze uitspraak geen nadeel toebrengt aan de rechten door partijen verkregen. Op 30 Januari 1953 besliste de arrondissementsrechtbank te Utrecht (Nederlandse Jurisprudentie no. 744) dat de blote eigenaar in be ginsel het recht heeft van derden schadevergoeding te vorderen ten einde aldus herstel van zijn rechten te verkrijgen. Echter mag het aan de vruchtgebruiker verleende recht om de zakelijke rechtsvorderingen des eigenaars uit te oefenen niet zonder meer worden uitgebreid tot het uitoefenen van diens persoonlijke vorderingen. B*W* art* 704* Het kantongerecht te Amsterdam deed uitspraak ten aanzien van een gemeenschappelijk riool (Ned. Jurisprudentie no. 747). „Door niet-gebruik door een der buren houdt een tussen twee naburige percelen bestaand riool op gemeenschappelijk te zijn/' De niet-gebruikende buur wordt veroordeeld tot betaling van de helft der kosten voor reiniging enz.. Art. 735 B.W. is niet van openbare orde. 37

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 39