Boekaankondigingen en -bespreking Le cadastre francais par R. Herbin, chef du service du cadastre et A. Pebereau, adjoint au chef du service du cadastre. 400 blz., geïllustreerd met vele figuren. Prijs franco 2120 Fr. fr. (Ed. Francis Lefebvre, 15 rue Viète, Paris 17e.) Dit boek van „de Franse Stoorvogel'' is daarom zo belangrijk, omdat het de vernieuwing van het Napoleontische kadaster „ce travail de longue haleine" op vakkundige wijze beschrijft. De reuzenarbeid is thans in 22000 gemeenten voltooid. In 14 hoofdstukken passeert de gehele dienst en zijn geschiedenis de revue. Hoofdstukken I—III geven een geschiedkundig overzicht. Daarna volgen mededelingen over de stand van de luchtfotogrammetrie, toegepast bij het Franse kadaster, over de systemen en resultaten van de reproductie-afdeling, het kadaster voor het publiek, het kadaster als dienst ter voorbereiding van de vervaardiging der kaarten op grote schaal. Ook behandelen de schrijvers de instrumenten voor lengtemeting, de nauwkeurigheid, in acht genomen bij de kadastrering, de instandhouding van grenskenmerken, de ruilverkavelingen, het instituut der particuliere landmeters en voordelen en nadelen van het publiciteitsbeginsel, de mogelijkheid van invoering van een grondboek bij de tegenwoordige stand van het Franse kadaster en nog vele detailzaken. Aan het slot zijn verschillende wetten en voorschriften opgenomen. Driemaandelijks bericht betreffende de Zuiderzeewerken, jaargang 34, 2e kw. 1953 met register op jaargang 1951. (Uitgegeven door het Ministerie van Verkeer en Waterstaat.) Prijs f 0.90. Het overzicht bevat naast het gebruikelijke nieuws van alle onderdelen van deze nieuwe Nederlandse gebieden een afschrift van de begroting van het Zuiderzeefonds 1953 en verschillende tekeningen, betrekking hebbende op de bedrijfsindeling en het wegenplan van de Noordoostpolder. Voor de kadastrale dienst en de vorderingen van het landmeet kundige werk geldt het volgende: Zoals reeds werd vermeld, is met ingang van 1 Januari 1953 voor de bijhouding het gehele werk van het Bureau voor Buitengewoon Landmeetkundig werk overgedragen aan het bureau L.D. te Zwolle. Van de kom van het dorp Rutten (plans Rutten F 2 en F 9, gekaarteerd op schaal 1 5000) wordt een nieuw blad op 1 1000 vervaardigd. 41 W.K.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 43