Het 8e Congres in Parijs in September j.l. werd ook door een sterke Nederlandse delegatie bezocht. Voor wat het T.W. betreft werd bericht, dat de commissie 2100 Franse termen heeft aange houden. die moeten worden beschouwd als werkelijk te behoren tot het Landmetersberoep. Blijkens een kort verslag in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde no. 6 van 1 December 1953, blz. 366, zijn er bij die 2100 termen nog vele, die geen landmeet kundige betekenis hebben of wel in elk behoorlijk woordenboek te vinden zijn en ontbreekt daarentegen een groot aantal werkelijk landmeetkundige termen. De Nederlandse Landmeetkundige Federatie (N.L.F.) heeft daarom besloten, een commissie in te stellen, die o.a. tot taak heeft een degelijke en verantwoorde Nederlandse bijdrage tot de samenstelling van een internationaal landmeetkundig woordenboek te leveren. Deze Commissie bestaat uit de HerenIr F. Harkink (voorz.), D. de Vries (secr.), Prof. Ir W. Baarda, Ir M. Haarsma, Ir W. van Riessen, Ir J. Rolff en Ir H. P. van der Schaaf. De arbeid voor het samenstellen van een zo volledig mogelijk vakwoordenboek mag worden beschouwd als een zeer belangrijke arbeid. Het is te hopen, dat de Nederlandse commissie het daarheen zal leiden, dat binnenkort het T.W. in het licht zal kunnen worden gegeven. Misschien is er aanleiding gezien het onderzoek, dat de UNESCO instelt naar de algemene bruikbaarheid van het Esperanto als wereldhulptaal Esperantoteksten aan de andere toe te voegen. Wij mogen zeker herinneren aan de 160 verschillende vakwoorden boeken voor 43 takken van wetenschap, welke deze wereldbeweging reeds voortbracht. Uit een oogpunt van normalisatie der vaktermen is o.i. de betekenis van de Esperantobeweging groot. O.a. erkent Dr. J. E. Holmstrom in zijn rapport „Interlingual Scientific and Technical Dictionaries"-UNESCO/Ns/SL/l de juistheid van dit feit. Ook uit het werk van E. Wüster „Internationale Sprachnormung in de Technik" blijkt de grote invloed van Esperanto op deze normalisatie. Nieuwe Tariefwet voor hypotheken en kadaster* Blijkens een verslag van de op 11 November 1953 gehouden bespreking tussen de Directeur-Generaal der Belastingen en het Hoofd van de afdeling Personeel enerzijds en de vertegenwoor digers van de samenwerkende organisaties anderzijds (zie het Or gaan van de Ned. Christelijke Bond van Overheidspersoneel van 5-12-1953) is de Tariefwet voor hypotheken en kadaster in concept gereed. Verscheidene technische puzzles moeten echter nog door de afdeling wetgeving aan een nader onderzoek worden onder worpen. 45

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 47