Ook ten aanzien van het hypotheekrecht geldt, dat het inge schreven zijn nodig is als voorwaarde voor het ontstaan van het recht, hetgeen volgt uit artikel 1224 B.W., zonder dat evenwel die inschrijving beslist, dat het hypotheekrecht geldig bestaat. Immers aangenomen al, dat voldaan is aan alle vereisten, aan de borderellen gesteld in artikel 1231 B.W., dat er niet is de mogelijkheid van vernietiging der inschrijving krachtens artikel 1235 B.W., dan moet verder onder meer nog vaststaan, dat de notariële hypotheekakte geen gebreken vertoont, dat de debiteur eigenaar was van het onderpand en niet beperkt in zijn beschik kingsbevoegdheid. Streng theoretisch is de hypotheekbewaarder, die de inschrijving in de openbare registers moet bewerkstelligen van de hem daar toe aangeboden borderellen, volkomen lijdelijkHet beginsel der lijdelijkheid van de hypotheekbewaarder wenst de Commissie te behouden, teneinde niet de mogelijkheid te openen van een on gewenste inmenging der overheid in het private rechtsverkeer. De Commissie meent, dat het wenselijk is het negatieve stelsel in de richting van het positieve te verbeteren. Het grote bezwaar, dat het tegenwoordige negatieve stelsel aankleeft, is het gemis aan bescherming van de verkrijger tegen gebreken in het den vervreemder toekomende recht om over de zaak te beschikken, aldus de formuliering in het rapport. De Commissie meent de rechtszekerheid van de verkrijger te vergroten door de notariële akte bij overdracht van onroerend goed verplicht te stellen, met de toevoeging, dat de notarissen op eigen verantwoordelijkheid als plicht wordt opgelegd een onder zoek in te stellen naar identiteit, bevoegdheid en bekwaamheid van de vervreemder, in het algemeen naar omstandigheden, welke de titel van de verkrijger zelf krachteloos of gebrekkig zouden maken. Voorts stelt de Commissie, dat de verplichte tussenkomst van een notaris bij elke overdracht en zijn aansprakelijkheid voor de gevolgen van een onderzoek echter reeds teweeg zullen brengen, dat niet licht een in zich zelf gebrekkige overdracht tot stand komt. Een tweede, rechtstreeks op beveiliging van de eigenaar gerichte, maatregel is volgens het rapport verder mogelijk door elke boeking in de openbare registers van ambtswege ter kennis te brengen van hem, wiens recht zij betreft. Dit voorschrift, dat in de Australische wetgeving voorkomt, heeft daar zijn bruikbaarheid in de practijk reeds bewezen. Voor het geval de geboekte handeling hem tot dusver onbekend mocht zijn gebleven, stelt die kennisgeving hem in staat zich tegen de boeking en hare gevolgen te verzetten. De rechtsvordering, die hij daartoe instelt, wordt in haar uit werking zeer versterkt, doordat zij kan worden aangetekend in de openbare registers en dan in geval van slagen tot de dag van 59

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 11