die aantekening terugwerkt. Wordt zodanige maatregel getroffen naast de invoering van de verplichte notariële akte en de daarbij behorende bijzondere aansprakelijkheid van de notaris, dan is bij zoveel groter geworden zekerheid van de verkrijger de positie van de eigenaar of gerechtigde voldoende zeker te achten. Het ligt voor de hand, dat het hier voorgedragen, gewijzigde stelsel van openbaarheid met een positief stelsel veel gemeen heeft. Toch is een grondboekstelsel niet aangenomen. Om dit in te zien bedenke men alleen maar, dat niet wordt voorgesteld de te genwoordige openbare registers te vervangen door een grondboek, dat met openbare geloofwaardigheid uitspraak doet omtrent de rechtstoestand der onroerende goederen en dat van ambtelijke in menging in de rechtshandelingen, die tot wijziging van die rechts toestand kunnen leiden, geen sprake is. De Commissie besloot dit deel van haar rapport met de stelling, dat de zo gewenste rechtszekerheid ten aanzien van de perceel grenzen slechts kan worden verkregen door grensregelingmits de uitkomsten daarvan bij het Kadaster zó worden vastgesteld, dat zij ten allen tijde weer op het terrein kunnen worden uitgezet. Zij stelde daarbij voorop, dat het Kadaster, zoals het tegenwoor dig is ingericht nu de grenzen, welke het aangeeft, in de regel niet op een voorafgaande aanwijzing van belanghebbende berusten, voor de vaststelling van private rechten niet anders kan gelden dan als een feitelijk vermoeden, of als een vermoeden, dat niet op de wet zelf is gegrond en waarvan de waardering aan het oordeel en de voorzichtigheid van de rechter wordt overgelaten. Zonder de waarde van een dergelijk vermoeden te ontkennen, welke waarde in de eerste plaats afhangt van de nauwkeurig heid, waarmee de metingen zijn verricht, en zonder in twijfel te trekken, dat door het in acht nemen van nog meer nauwkeurig heid die waarde belangrijk kan stijgen neemt de Commissie als vaststaand aan, dat men daarmede toch nooit komt tot een Kadaster, dat in staat is de bereikbare en dus gewenste rechts zekerheid ten aanzien van de perceelsgrenzen te verschaffen. De reorganisatie van het dienstvak der registratie laten wij hier verder onbesproken. B. Een ontwerp van wet tot vervanging door andere van de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek betreffende de overdracht en de afstand van onroerende zakende vestigingde overdracht en de afstand van zakelijke rechten en het hypotheekrecht als mede van daarmee verband houdende bepalingen in het Burgerlijk Wetboek en in andere wetboeken en wettenmet memorie van toelichting Wij menen binnen het raam van ons artikel te moeten volstaan met de vermelding van enige ontworpen bepalingen, welke dienen 60

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 12