aanvragen van belanghebbende tot opmaking van meetbrieven spoedig gevolg kunnen geven en dat er krachting de hand aan zal worden gehouden, dat dit ook inderdaad geschiedt. Het goede in de regeling zou in een nadeel verkeren, wanneer door een lange duur van de afwerking der aanvragen het rechtsverkeer werd vertraagd en belemmerd. D. Een ontwerp van wet op de grensregelingmet memorie van toelichting, In dit ontwerp komen de sinds 1885 door Boer gepropageerde denkbeelden wel duidelijk tot uitdrukking. (Zie ons artikel in dit Orgaan, 12de jaargang no 1.) Het ontwerp zegt, dat grensregeling plaats heeft bij overeenkomst tussen de in de registers van het Kadaster bekende eigenaren, erfpachters, opstallers en beklemde meiers van belendende percelen. Zij geschiedt op gemene kosten. Van deze overeenkomst moet door een ambtenaar van het Kadaster, nadat hem de grens op de plaats zelve door partijen is aangewezen, een proces-verbaal worden opgemaakt, waarin de grens wordt omschreven of waaraan een kaart wordt gehecht, waarop de grens wordt aangeduid. De partijen moeten in persoon of bij schriftelijk gemachtigde ver schijnen. Het proces-verbaal moet door de ambtenaar en door partijen worden ondertekend en moet met de uitkomsten van de op grond daarvan verrichte meting ten hypotheekkantore worden bewaard. Een ieder kan er inzage van nemen. Op het proces verbaal is art. 1907 B.W. van toepassing. De uitkomsten van de meting worden geacht de in het proces verbaal opgenomen grensregeling juist weer te geven, behoudens bewijs van tegendeel. Wij zien uit het voorgaande, dat hier niet alleen een aanwijzing wordt gegeven, hoe grensregeling kan worden tot stand gebracht, maar dat aan een grensregeling alleen dan rechtsgevolg zal zijn verbonden, wanneer daarbij de voorschriften van deze wet zijn gevolgd. Grensregelingen, die niet bij het Kadaster bekend worden, zullen dus niet kunnen voorkomen, hetgeen een vereiste is zowel voor de behoorlijke instandhouding van het Kadaster, als om het bewijs, dat grensregeling plaats had, te bewaren en later terug te kunnen vinden. Ook wanneer in de afscheiding van aangrenzende eigendommen volgens artikel 678 B.W. een regeling van de grens is vervat, moeten daarbij de bepalingen van deze wet worden in acht genomen. Minderheidsnota van Boer. Als bijlage E werd aan het rapport een minderheidsnota van de heer L Boer Hzntoegevoegd. 62

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 14