wordt gewaakt. Zij moeten in Duitsland een Erbschein overleggen, afgegeven door de NachlaszrichterDat inmenging van een dergelijke ambtenaar niet bepaald noodzakelijk is, blijkt uit de regeling, voorgesteld door een Staatscommissie in Frankrijk ter invoering van het Torrensstelsel. Bij vervreemding en bezwaring kan nu onder een positief stelsel het onderzoek tot een minimum worden beperkt, namelijk tot de indentiteit van de vervreemder. Regel is, dat de notaris daarvoor verantwoordelijk wordt gesteld, dat hij partijen vertegenwoordigt, indien vestiging voor de grond- boekrechter is voorgeschreven („Auflassung") en dat hij zorgt voor de behoorlijke legitimatie van de vertegenwoordigers, als partijen niet zelf verschijnen. Boer vond de door de Staatscommissie voorgedragen regeling dus tweeslachtigpositief in zijn juridische grondslagen en negatief in zijn economische werking. Hij verweet de Commissie, dat het het Torrensstelsel zelfs niet aan een opzettelijk onderzoek heeft onderworpen. Geheel billijk lijkt ons dit verwijt van Boer niet. Wij hebben de indruk, dat de Commissie wel de voor- en nadelen van het Torrenstelsel in haar rapport tot uitdrukking heeft willen brengen, als wij letten op de van ernstige studie getuigende overwegingen, die in het rapport zijn geschreven op de bladzijden 1 toten met 17. Discutabel kan dan blijven de vraag, of de Commissie in haar onderzoek heeft getracht Boer's visie te benaderen. In het vervolg van zijn nota hield Boer nogmaals een uitvoerig pleidooi voor de invoering van het Torrensstelsel. Aan het slot ervan sprak hij als zijn overtuiging uit, dat het hoofddoel der Staatscommissie: verhoging der rechtszekerheid niet alleen is gemist, maar dat integendeel de deur is opengezet voor „rechtskrenking en onduldbare belediging van het rechtsgevoel". Het is ondanks de grote bekwaamheid van Boer en zijn mede standers niet mogen gelukken zoveel belangstelling onder de grond eigenaren te wekken voor het door de Staatscommissie behandelde vraagstuk, dat het ontwerp tot wet werd verheven. Wij geloven niet, dat dit ooit zal gebeuren, omdat zich meer en meer het inzicht baan breekt, dat ook met het bestaande Ka daster redelijke resultaten zijn te bereiken om de rechtszekerheid der grondeigenaren te vergroten. Toch heeft het ontwerp wet op de grensregeling in zoverre succes geboekt, dat de regering er in heeft toegestemd om de ge meente Dieren te hermeten op de grondslag van de door de Staatscommissie 1906 ontworpen bepalingen. Het spreekt vanzelf, dat de opdracht hiertoe werd verstrekt aan de heer I. Boer Hzn., toen ingenieur-vertificateur van het Kadaster te Arnhem. Hierbij is aan het licht gekomen, dat de voorschriften, ondanks 65

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 17