gegevens, die voor het ontstaan en tenietgaan van rechten van belang zijn. In zijn Memorie van Antwoord onderschrijft de Minister geheel de argumenten, die door de vaste commissie zijn aangevoerd voor het in beginsel "behouden van het negatieve stelsel. Hij deelt eveneens het standpunt der commissie, dat rechten door derden te goeder trouw verkregen, beter dan thans, moeten worden beschermd o.a. door het in- of overschrijven van gegevens, die voor het ontstaan en het tenietgaan van rechten van belang zijn en in welker in- of overschrijving thans niet is voorzien. Wij zijn van mening, dat met een repressief toezicht van de kadastrale dienst op de overdracht van cultuurpercelen reeds een verbetering te bereiken valt. Onze lezers, weten dat reeds veel wordt gedaan op het gebied van de verzekering der eigendomsgrenzen. Toch willen wij hier de vraag stellen, of een officiële, van het Rijkswapen voorziene grenspaal, in de naaste toekomst geen aanbeveling zou verdienen. Eigendomsgrenzen hebben, afgezien van terreinen onderhevig aan bouwspeculatie, een lang leven. Wij gaan hierbij uit van de stelling, dat het eigendomsperceel, d.w.z. het stuk grond door vaststaande eigendomsgrenzen ingesloten, de grondslag is, waarop een goed Kadaster en een betrouwbaar hypothecair stelsel kunnen worden opgebouwd. Ons Kadaster heeft fouten en leemten. Alle ter zake kundigen zijn het daar over eens, maar dat neemt niet weg, dat het kadastrale archief een schat van waardevolle en juiste gegevens van het overgrote deel der eigendomsgrenzen bevat, die nergens anders aanwezig zijn en die een onberekenbaar nut betekenen voor publiek en overheid. Het vertrouwen, dat het Nederlandse publiek in zijn Kadaster stelt, blijkt wel hieruit, dat bij meningsverschil over de ligging van een eigendomsgrens bijna steeds een kadastrale grensuitzetting wordt gevraagd. Wij hebben de verwachting, dat de hierboven door ons ge schetste verbeteringen zullen bijdragen tot versterking van de „goodwill", die het Kadaster zich in toenemende mate heeft verworven. Dit vertrouwen is te danken aan de nauwgezetheid, toewijding en vakkennis van al die „onbekende soldaten", die het Kadaster in de loop der jaren in zijn gelederen heeft geteldzijn ambtenaren. Namen van „éclaireurs" als I. Boer Hzn. zullen in de kadastrale geschiedenis steeds met eerbied blijven genoemd. Wij zijn ons artikel begonnen met een kernspreuk van Boer. Wij willen het van onze kant ook met een aphorisme besluiten: „Het aanzien van het Kadaster zal worden afgemeten naar de werkelijke capaciteiten van zijn dienaren 69

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 21