De berekening van de coördinaten van P en Q geeft nu geen moeilijkheden meer. Oplossing 3 Voor de situatie in onze opgave vinden wij deze methode zeker niet aanbevelenswaardig, maar omdat zij een bewijs is van vindingrijkheid willen we haar publiceren. Inzender G. H. Huizing heeft aan PQ een voorlopige lengte gegeven. (Deze vooral niet te klein kiezen ter voorkoming van fouten door extrapolatie.) Hij neemt nu een coördinatenstelsel aan met PQ als X-as en P als oorsprong. In dit stelsel bepaalt hij de coördinaten van M en van N, het snijpunt van PA en QB. Vervolgens berekent hij in dit stelsel MN. Door aftrekken vindt hij nu de hoeken MNA en MNB. Overgaande op het gegeven coördinatenstelsel betekent dit, dat hij hierin de coördinaten van N kan berekenen, uit de gegeven coördinaten voor de punten A, B en M en uit de zojuist berekende hoeken op het punt N. Door tenslotte het stelsel PQ te transformeren naar het gegeven stelsel met M en N als aansluitingspunten vindt hij de gevraagde coördinaten voor P en Q. Deze manier van oplossen is voor dit geval niet te verkiezen omdat 1° de snijding van PA en QB zeer ongustig is en 2° de berekening van de coördinaten van N in het gegeven stelsel kans geeft op onbetrouwbare uitkomsten, ook alweer wegens de ongunstige situatie. Tot slot nog deze algemene opmerking. Vraagstukken van dit en aanverwante typen komen in de practijk zelden of nooit voor. Bijna altijd toch is het, zij het misschien met wat extra moeite, mogelijk meer gegevens te verkrijgen waarop de berekening kan steunen, zodat een vereffening mogelijk is, of die ter controle kunnen dienen. Maar als rekenkundige puzzles zijn dergelijke opgaven niet te versmaden. Goede oplossingen ontvingen we van de heren P. van Beek, D. Blaauw, A. Bosman, F. Cock, J. H. Holsbrink, A. v. d. Hoven, G. H. Huizing, F. van Kalken, W. van Keppel, A. Klaverboer, J. Kok, G. C. Maas, P. Mantel, C. Nieuwelink, B. F. Osinga, T.D. M. Pik, J. Pilon, A. van Prooijen, G. Schuurman, A. J. Steenhuis en A. van Wieringen. Opgave XLV* Gevraagd wordt de volledige uitwerking van opgave 3 van het examen voor landmeetkundig ambtenaar A 1953, opgenomen op blz. 79 in deze aflevering. Inzending van gemotiveerde antwoorden kan geschieden vóór 22 April aan Mej. C. A. C. Best, Conradkade 60, Den Haag. 75

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 27