lezerskring ongetwijfeld bekende werkje van I. Boer Hzn. „De ramp van Heikamp" x). De jaren volgende op die, welke wij in ons vorige artikel (zie dit Orgaan, 12de jaargang, no. 1) hebben beschreven, tonen duidelijk de juistheid van Treub's typering. Naar een Torrenstelsel? Nadat de Minister van Financiën in zijn Memorie van Ant woord bij de Staatsbegroting van 1904 had medegedeeld, dat niet kon worden verwacht, dat de Minister van Justitie in de eerst volgende tijd het initiatief zou nemen voor maatregelen betreffende de bewijskracht van het Kadaster, bleef het Bestuur van de Ver eniging voor Kadaster en Landmeetkunde ijverig de beginselen propageren, welke door deze Vereniging werden voorgestaan. In een Memorie, aangeboden aan de Ministers van Financiën, Justitie en Waterstaat, schetste het spoedig daarna de belangen, betrokken bij de Staatsinstelling: Kadaster en Hypotheken. Gewezen werd hierin op het feit, dat een goed werkend hypotheek stelsel een groot volksbelang is. Het bestaande en verouderde stelsel voldoet slechts op onbeholpen wijze aan zijn bestemming en de verkregen rechtszekerheid is zeer gebrekkig, Aldus deze Memorie. Verder werden de grote voor delen van het Torrenstelsel uiteengezet. Dit stelsel is genoemd naar een vroegere Australische gouver neur, Sir Robert Torrens, die in 1858 een wet uitvaardigde, ten einde voor zijn gebied tot een grondboek te komen, waarbij hij zich door de volgende gedachte liet leiden: Australië was uiterst dun bevolkt en het was nodig, dat mo bilisatie van de grondeigendom in verband met een toekomstige immigratie op grote schaal zou geschieden. Als Kroonkolonie van Engeland was alle land oorspronkelijk eigendom van de Kroon. Deze nu gaf de eigendom van land aan hen, die de nog maagdelijke streken gingen koloniseren. De uit gifte werd onmiddellijk geboekt en de eigenaar kwam terstond in het bezit van een certificaat Wil men nu in dat land zijn onroerend goed overdragen, dan is daartoe voldoende een onderhandse akte, waarop alleen de handtekeningen moeten zijn gelegaliseerd. Deze akte wordt met het certificaat ter inschrijving aangeboden en de nieuwe eigenaar ontvangt weer zijn certificaat. De overdracht is dan rechtsgeldig geschied. 56 l) „De ramp van Heikamp", populaire schets van de noodlottige economische en juridieke gevolgen van onze verouderde rechtsinstelling op de verkrijging en be zwaring van onroerend goed, en de weg ter ontkoming, door I. Boer Hzn., Tjeenk Willink 1929.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 8