onder volledige regeling der geldelijke gevolgen, hetgeen tot aanzienlijke schadevergoedingen leidt. Waar voorts de met de uitvoering der ruilverkaveling belaste instanties zoveel mogelijk de billijkheid en rechtvaardigheid in acht nemen, zal in de praktijk van de ruilverkaveling ook iedere gebruiker van grond in het algemeen weer grond terugontvangen. De heer Louwes kwam in zijn rede in de avondvergadering van 7 April j.l. (Handelingen blz. 3318) even terug op 's Ministers verkla ring. Hij hoopt, dat de Minister bij de bevordering van de boerderijen- bouw inziet, dat bij een goede ruilverkaveling het verplaatsen van boerderijen soms noodzakelijk is en dat de ruilverkaveling maar ten halve slaagt, wanneer de bedrijfsgebouwen en de woning niet worden verplaatst. De heer Kolff (blz. 3318), die zich begrijpend neerlegt bij de uiteenzetting van de Minister omtrent de oorzaken van het trage tempo, wacht met belangstelling op de resultaten van het toe gezegde overleg met de Minister van Financiën, waarbij maatregelen zullen worden beraamd om het tempo van uitvoering zoveel mogelijk te verhogen. In de vergadering van 22 April j.l. refereert de heer Kolff zich aan het hierboven besprokene. Hij weet, dat er reeds overleg heeft plaats gehad en wil daaromtrent gaarne iets naders ver nemen. Minister Mansholt (blz. 3370/1) antwoordt, dat men door ver schillende omstandigheden noodzakelijkerwijs langzamer moet werken en de normale ruilverkaveling iets moet afremmen. Hij wijst op het grote werk in het rampgebied, waarvoor niet alleen vele deskundigen, landmeters e.d. nodig zijn, maar dat ook een belangrijke uitgave voor de begroting met zich brengt. Er kunnen in een bepaalde streek arbeidsspanningen zijn. Dan moet men temporiseren, want men moet de ruilverkaveling mede zien in het kader van het scheppen van werkgelegenheid. Als men de bedragen ziet, die achtereenvolgens op de begrotingen hebben gestaan voor ruilverkaveling, behoeft men op dit punt niet ongerust te zijn. Mede gelet op de ontwikkeling in de toekomst, als gevolg van de reorganisatie van de vroegere D.U.W. enerzijds en van de Cultuur-technische Dienst anderzijds, geloof ik (zo zegt de Minister), dat in de toekomst veel meer ruilverkavelingen zullen kunnen worden uitgevoerd. Het punt van de ruilverkaveling heeft onze zeer grote belangstelling en wij zullen alles doen om het tempo, naar gelang de omstandigheden het toelaten, zo hoog mogelijk te doen zijn. Er zit een gevaar in om met de ruilverkaveling te beginnen en dan de uitvoering te temporiseren. De landgebruikers 103

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 11