Nu komen we tot beantwoording van de tweede vraag. Hierbij kunnen we verschillende standpunten huldigen: a. de oppervlakte van de percelen berekenen uit de meetgetallen zoals ze nu gegeven zijn; b. het punt e verplaatsen, en dan uit meetcijfers berekenen; c. de oppervlakte uit coördinaten bepalen, al of niet rekening houdende met het verplaatste punt e. Volgens onze mening komt alleen sub a in aanmerking. Er zijn geen aanwijzingen dat perceel A juist begrensd moet worden door de ware lijn 62-56. De belendende eigenaren kunnen de grens, zoals die nu op het terrein ligt, wel verkiezen, zodat tot consortstelling zal moeten worden overgegaan. Voor een berekening uit coör dinaten ontbreekt het inzicht in de indeling op de ware lijn 62-56. En de coördinaten van het punt e7 (het verschoven punt e) even als die van e zouden door extrapolatie moeten worden bepaald, een minder fraaie methode. Bovendien rijzen nog de vragen: Is er bladindeling toegepast? Zijn de percelen van het hermeten plan destijds wel uit coördinaten berekend? De berekening volgens sub a biedt enige mogelijkheden, die kleine verschillen in de uitkomsten zullen opleveren, verklaarbaar door de minieme tegenspraken in de meting. Zelf hebben we de lengte berekend van de loodlijnen uit 62 en 63 neergelaten op de ef, respectievelijk in de driehoeken 62-e-d en 63-c-f. Voor de oppervlakte vinden we A 23597 ca B 14647 C 18625 56869 ca terwijl de oppervlakte van het complex volgens berekening ook 56869 ca bedraagt. Inzendingen hebben we ontvangen van de heren A. Bosman, G. W. Eversdijk, de Jong, W. van Keppel, J. Kok, G. C. Maas, P. Mantel, C. Nieuwelink, W. Nijboer, B. F. Osinga, C. Petersen, A. van Prooijen, G. Schuurman, A. van Wieringen en I. C. Zwartbol. Wij willen er ons deze keer niet over uitspreken, of bepaalde oplossingen goed of niet goed zijn. Er is vaak veel te loven, terwijl soms andere delen van eenzelfde inzending niet bijzonder kunnen worden gewaardeerd. Opgave XLVL We vragen deze keer de oplossing van één der opgaven van het in April gehouden examen voor Landmeetkundig Rekenaar NLF, en wel de eerste der Technische Berekeningen, gepubliceerd in dit Orgaan op blz. 107. Oplossingen kunnen vóór 22 Juni worden ingezonden aan Mej. C. A. C. Best, Conradkade 60, Den Haag. 106

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 14