1953.1) over dit onderwerp bereikten. Verder verwijzen wij naar het in dit orgaan, 12e jg. no. 2 (Maart 1953) opgenomen artikel van de hand van H. T. Kamphuis. Hypotheken en Wet op Wafersnoodscnade In de wet op de Watersnoodschade 1953, waarbij een wettelijke regeling in het leven is geroepen omtrent het verlenen van bijdragen door de Staat in materiële schade, geleden als gevolg van de op 1 Februari 1953 ingetreden watersnood, is ook de positie van de hypothecaire schuldeiser vastgelegd. In Hoofdstuk II over berekening van de bijdrage wordt in art. 29, lid 6 vermeld, dat „„de schuldeisers van hypothecaire vorderingen, die uiterlijk een maand voor de uitbetaling van de vergoeding aan het vaststellend orgaan (d.i. het orgaan, dat ingevolge deze wet en de ter uitvoering daarvan te stellen regelen is belast met het onderzoek en de taxatie van de schade en de vaststelling van de bijdragen) van hun vordering per aangetekende brief hebben doen blijken, terzake van opeisbaar geworden bedragen wegens rentevorderingen en aflossingen op de hoofdsom verhaal kunnen nemen op de vergoeding of op een deel daarvan." Omtrent betaling van de bijdragen aan rechthebbenden wegens schade bepalen art. 38 en 39 nog: De rechthebbende op schade-uitkering kan met de zakelijk gerechtigde (op het onroerend goed) omtrent uitbetaling van de bijdrage een minnelijke schikking tot stand brengen. Deze betaling geschiedt dan voorzoveel mogelijk overeenkomstig het dienaangaande bij die regeling bepaalde. Vindt geen toepassing plaats van het bovenstaande, dan bepaalt de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in hoeverre de bijdrage dan wel een gedeelte daarvan zal worden aangewend ter algehele of gedeeltelijke voldoening van hetgeen verschuldigd is wegens de hypothecaire vordering (art. 38, le lid). Indien op de schuld wordt afgelost, komt in de eerste plaats voor aflossing in aanmerking de rente, welke ingevolge artikel 1229 B.W. voorrang geniet. Op last van de Minister tekent de bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen bij de hypothecaire inschrijving 116 l) Wet van 24 December 1953, Stb. 661 (zie circ. 4043).

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 24