in „Matériaux pour servir a Tétablissement d'un dictionnaire d'archéologie Égyptienne" 8) De auteur schrijft daar: cette charge de maïtre-arpenteur, inhérente au titre de directeur des greniers, avait pour les titulaires une importance honorifique se traduisant par le fait que plusieurs de ceux-ci sont fait représenter par des statues qui les montrent agenouillés, tenant devant eux le rouleau de corde surmonté de la tête de bélier. Comme ceux des hypogées (grafkelders), ces personnages sont des directeurs des greniers, 1'un d'Amon, l'autre d'Anhour". Omdat deze ramskop het embleem van Amon was, hebben ver schillende auteurs een betrekking tussen deze godheid en het land metersvak gesuggereerd. Het is het meest waarschijnlijk, dat alleen die personen, die in dienst van de Amontempels hun metingen verrichten, bedoeld embleem voerden. Dat meer vondsten van dit genre dit geval scherper zullen omlijnen, is zeker niet uitgesloten. C. A. C. BEST: Gebogen polygonen Enige maanden geleden, bij de bespreking van opgave XXXXII van de rubriek opgaven met landmeetkundige inslag, beloofden we enige aandacht te wijden aan polygonen met een grotere lengte dan 2400 m en een uitbuiging van meer dan 100 m. Wij verwezen daarbij naar een artikel van Prof. Ir. W. Baarda in het „Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde", Jrg. 64, 1948, waarin deze aan het slot een aanwijzing geeft voor de behandeling van gebogen polygonen. Zoals we bekend mogen veronderstellen, is de berekening van een polygoon met toepassing van strenge vereffeningsmethoden een zeer bewerkelijke geschiedenis; deze bewerking wordt dan ook nooit in de practijk toegepast. Men streeft er naar een zo goed mogelijk compromis te bereiken tussen theorie en practijk. Bij polygonen van gestrekt model vol doet de gebruikelijke werkwijze heel goed, maar bij gebogen 96 Graf van Kha-m-hat (zie: Prisse d'Avennes, Histoire de l'Art égyptienj. 3) Extrait du Bulletin de l'Institüt Fran^aise d'arch. orientale, deel XIX, Le Caire 1922.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 4