In het Archontschap a) van Aristonymos. Horos van het huis, verhypothekeerd ten behoeve van Nausistratos van Eleusis. 200 drachmen. Overeenkomstig het contract gedeponeerd bij Theodorus van Oinoe. Er is een proces bekend, waar Phanippos spreekt over de eigendomsrechten van een landgoed. „Wat een enorm uitgestrekt goed is dat", roept hij uit voor de rechtbank, nadat hij om de bezittingen een rondwandeling maakte met vrienden, „maar ik vond geen enkele horos". Het feit, dat hij deze wandeling met getuigen maakte, op zoek naar (grens)stenen, zou er op kunnen wijzen, dat men toen in Athene geen publieke archieven had voor de registratie van vastgoed. Wij komen hierop in de loop van dit artikel terug. Op twee (grens)stenen in een landbouwdistrict werden soortge lijke teksten gevonden luidende: Horos van het land der broederschap van de Ekadeis. Niemand mag, in welke vorm ook, op dit land een lening sluiten. Niet overal zijn dergelijke vondsten gedaan, niet b.v. in Euboea, in Samos, in Delos, waar Athene regeerde in de 4e eeuw v. Chr., niet ook in Priëne, waar Athene's constitutionele invloed juist in de periode van de HOROS groot was, wel op de eilanden Syros, Amorges en Naxos. Het bezwaren van land en gebouwen was in Griekenland reeds in de oudheid vrij algemeen; plaatsing van horoi echter als een waarschuwing voor derden was gelocaliseerd. Buiten de invloeds sfeer van Athene geschiedde het op geheel andere wijze. De verlening van hypotheek is in het oud-Griekse recht een van de meest delicate punten, zo oordelen bevoegden. Vóór Solon was deze vorm niet bekend. Daarna is hij ontstaan uit noodzaak, maar de invoering ge schiedde geleidelijk. Heel lang was het een soort verkoop aan de schuldeiser, met een recht voor de verkoper tot terugkoop. In de 4e eeuw was dit gebruik in Athene sterk verbreid. Van de gevonden Attische horoi zijn slechts 19 gedateerd. De oudste is van 363 v. Chr., van de jongste ligt de datum tussen 267 en 259 v. Chr. Bij het onderzoek naar de datering zijn de problemen vele. De stenen zijn vaak ruw gehouwen; zelfs het te beschrijven vlak is niet steeds gepolijst. De spelling is armelijk. Men treft verscheidene steenhouwersfouten aan. 130 a) De archont was in het oude Griekenland van de oudste tijden af tot diep in het Romeinse Keizerrijk de heerser, leider van de Staat. (Gr.archein zz: heersen).

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 10