volking, de sociaal-economische toestand ter plaatse, dit alles vormt factoren van betekenis bij de beoordeling. De bestaande urgentielijst wordt dan ook van jaar tot jaar herzien. De kostenberekening is moeilijk. Er is gevraagd quantitatieve cijfers te verstrekken van de voordelen, welke uitsluitend een ge volg zijn van de betere verkaveling. Over dergelijke gegevens be schikt de Regering niet. Bij zo'n onderzoek stuit men op grote bezwaren. Enige jaren geleden is men op het Centraal Planbureau begonnen met de opzet van rendementsberekeningen. Een ontwerp is opgesteld voor de nieuwe Oosterpolder. Voor ruilverkavelingen is een dergelijke berekening niet op te zetten. De grootste moeilijkheid is gelegen in het feit, dat de directe en indirecte voordelen een zeer ongelijksoortig karakter hebben. Een ver verwijderd indirect voordeel voor de ruilverkaveling is bijvoorbeeld, dat door de betere ontsluiting en de electriciteits- voorziening de bevolking zich sneller kan ontwikkelen en eerder kan profiteren van voortgezet onderwijs. De Duitse en Zwitserse onderzoekers vatten de voordelen samen in een totaal-percentage productieverhoging, hetgeen meestal wis selt van 20 tot 30 In verreweg de meeste gevallen zijn de oorspronkelijk door ruilverkaveling verkregen voordelen behouden gebleven. De be volking beseft de waarde van deze arbeid en handelt daar ook naar. Natuurlijk mogen bijzondere maatregelen tegen versnippering van het grondgebruik niet achterwege blijven. De betekenis van de Wet op de vervreemding van landbouwgronden mag in dit verband zeker niet worden onderschat. Men weet ook, dat bij de behandeling van vraagpunten m.b.t. het nieuwe Burgerlijk Wetboek o.m. als conclusie werd aanvaard, dat een legitimaris zijn legitieme portie niet steeds als erfgenaam en in goederen behoeft te ontvangen. De erflater heeft dus de mogelijkheid, het erfgoed aan één der erfgenamen te vermaken zonder dat de mede-erfgenamen hun aandeel in goederen kunnen opvorderen. De gebruiksverkaveling is van niet minder betekenis. Het ligt dan ook in het voornemen in het ontwerp-Pachtwet voorschriften op te nemen tot toetsing van pachtovereenkomsten aan landbouw kundige normen, welke overeenkomen met die in de Wet op de vervreemding van landbouwgronden. Omtrent versnelling van de procedure merkt de Regering o.a. op, dat de strekking van de voorstellen niet in de eerste plaats is om de totale tijdsduur te bekorten, maar om het mogelijk te maken, dat bij elke ruilverkaveling, ongeacht haar totale tijdsduur, de inbezitneming der nieuwe kavels in een zo vroeg mogelijk 136

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 16