stadium van de gehele operatie kan geschieden. Daartoe zijn de volgende voorzieningen getroffen: splitsing van het plan van ruil verkaveling in een plan van toedeling en een lijst van geldelijke verrekeningen, waardoor het opmaken van het plan, de vast stelling daarvan en het opmaken en overschrijven" van de acte niet op de uitslag van gedingen van geldelijke verrekeningen be hoeven te wachten; het in een vroeger stadium opmaken van het plan van toedeling, zodat daarmede niet op de uitslag van ge dingen over de rechten behoeft te worden gewacht, en voorlopige ingebruikneming van nieuwe kavels ook vóórdat het plan van toedeling definitief is vastgesteld. De totale tijdsduur van een ruilverkaveling zal worden bekort doordat vervallen is het onderscheid tussen goederen, die wel en goederen, die niet in het blok mochten worden opgenomen, het geen de voorbereiding vereenvoudigt. Bij een zuiver administratieve ruilverkaveling zal regeling van de wegen en waterlopen kunnen worden gemist. Volgens de wet kan (vgl. art. 34 ontwerp met artt. 25 en 26 bestaande wet) de procedure t.a.v. het plan van wegen en waterlopen buiten toe passing worden gelaten. Ook de goedkeuring van het plan kan dan achterwege blijven; art. 36 van het ontwerp is in die zin aangevuld. Art. 54 van het ontwerp behoeft in deze gevallen evenmin toe passing te vinden. Dit art. is reeds facultatief gesteld. Van de bevoegdheid tot het verrichten van terreinwerkzaam heden zal dus geen gebruik gemaakt behoeven te worden. Een zuiver administratieve ruiling zonder enige terreinwerk zaamheden zal echter slechts in een beperkt aantal gevallen mogelijk zijn. M.b.t. de mogelijkheden voor vrijwillige sanering herinnert de Regering er aan, dat reeds de bestaande bepalingen inzake de over- en onderbedeling een mogelijkheid bieden om, zij het op kleine schaal, tot vergroting van de kleinste bedrijfjes in het blok te geraken. De Stichting tot het beheren van landbouwgronden (S.B.L.), welke m.i.v. 1954 organisatorisch is ondergebracht bij de Cultuurtechnische Dienst, is ingeschakeld voor aankoop op vrijwillige basis van grond, welke grond vervolgens bij wege van onderbedeling van 100 in zijn geheel voor vergroting van de te kleine bedrijven in het blok ter beschikking van de Plaatselijke Commissie wordt gesteld. De samenhang van de ruilverkaveling en de ruimtelijke ordening eist niet, dat de doelstelling van de ruilverkaveling wordt ver ruimd; wel brengt zij mede, dat overleg wordt gepleegd. De Ruil- verkavelingswet is qua strekking een agrarische wet; deze strek- 137

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 17