vage, algemene bewoordingen. Als grondslag is tot dusverre ge nomen het natuurlijk voortbrengend vermogen van de grond". Dit werd vastgesteld op basis van de opbouw van het bodemprofiel en van de aard en samenstelling van de verschillende grondlagen. Naar het oordeel van de Ministers zou het volgende schattings systeem als theoretisch het meest juiste moeten worden toegepast. Geschat wordt het voortbrengend vermogen van de ingebrachte gronden onder optimale productieomstandigheden. De uitkomsten vormen uitsluitend de basis voor de toedeling. De variabele pro ductiefactoren als waterbeheersing, ontsluiting e.d. worden vóór en na de ruilverkaveling afzonderlijk geschat. Het verschil tussen de uitkomsten vóór en na de ruilverkaveling geeft een maatstaf voor de verdeling van de kosten op basis van het genoten voordeel. Dit systeem is echter nog niet in de wet vastgelegd. Wel is reeds in art. 57 voorzien in een afzonderlijke schatting van een agra rische waarde als basis voor de toedeling en van de niet-agrarische factoren met het oog op de geldelijke verrekening en voert het gewijzigde artikel 98 een tweede schatting in. Er zijn voorstanders van de Zwitserse methode van schatting (men vergelijke hiervoor het artikel van Ir F. van Schagen in dit Orgaan, 9e jg., no. 4). Zij vragen overweging van de mogelijkheid der ook in Zwitser land toegepaste terreinbezichtiging, waartoe alle eigenaren worden uitgenodigd. Zulk een rondleiding heeft echter alleen zin bij schatting door uitsluitend deskundigen, welke niet uit het blok afkomstig zijn. Ook bodemkundig onderzoek, een onderzoek naar de hydrologische toestand e.d. kunnen nuttig zijn. Het streven is er op gericht in de toekomst voor iedere ruilverkaveling het vooronderzoek in de meest gewenste vorm te doen verrichten. De kosten van voorbereiding, de kosten van de Centrale Com missie, van het Kadaster, van het bijeenroepen en houden van ver gaderingen, van het doen van openbare kennisgevingen en ge rechtskosten komen volledig voor rekening van het Rijk. Op een kleine ruilverkaveling drukken deze kosten naar ver houding veel zwaarder dan op een grote ruilverkaveling. Het percentage varieert van 310 van de totale kosten. De overige kosten (schatting, wegenaanleg en wegenverbete ring, schadeloosstellingen, verplaatsen en bouwen van boerderijen, acte e.d.) komen voorzover niet door subsidie gedekt ten laste van de gezamenlijke eigenaren. 80 van de laatstgenoemde kosten worden besteed aan wegen en waterlopen, kunstwerken en landschapsverzorging. De kosten van schatting en acte bedragen niet meer dan 1 Door middel van subsidies draagt het Rijk in de algemene kosten bij (gemiddeld 75 139

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 19