van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een aanvraag aan de Centrale Cultuurtechnische Commissie ter behandeling werd door gezonden. Uit het hiernavolgende zal blijken, dat het voor de landbouw bevolking in deze streek om een zeer bijzondere reden belangrijk is, dat de stemming een gunstig resultaat heeft gehad. De uitslag der stemming is vermeldenswaard, daar met algemene stemmen tot ruilverkaveling werd besloten. Voorzover niet bekend, zij medegedeeld dat dit de eerste aanvaarding van een ruilverkaveling in Zuid-Holland is. Waarlijk een historisch momentDeze be slissing moetaldus de Voorzitter van de stemmingsvergadering gezien worden als een krachtige stimulans en een riem onder het hart voor de ruilverkavelingsarbeid in Zuid-Holland. Aantrekkelijke oplossing. In de afgelopen jaren werden omtrent de bestemming van het Langeveld diverse plannen ontwikkeld waarvan genoemd kunnen worden de plannen voor bebossing, voor een autorenbaan, voor een villapark en het in 1951 door de Provinciale Planologische Dienst voor Zuid-Holland ontworpen recreatieplan. Dit laatste plan wilde het betreffende complex gronden blijvend voor recreatie bestemmen. Van agrarische zijde ondervond dit plan, dat aan de Agrarische Commissie van de Provinciale Plano logische Dienst om advies werd voorgelegd, nogal bezwaren. Dit leidde er toe, dat door de Cultuurtechnische Dienst een onderzoek werd ingesteld naar de landbouwkundige mogelijkheden in het Langeveld. Het terzake uitgebrachte rapport, dat door de Agrarische Commissie aan de zogenaamde Vaste Commissie van de Planologische Dienst werd aangeboden vond de instemming van laatstgenoemde Commissie. Op deze wijze is zowel voor de landbouw als voor de recreatie een aantrekkelijke oplossing gevonden. Bij het tot stand brengen der ruilverkaveling zal het grootste deel (ca. 200 ha) van het blok voor landbouw bestemd kunnen worden. Op de rest van de gronden zullen geen ontginningswerkzaamheden worden uitgevoerd. Dit gebied zal een recreatieve bestemming verkrijgen. Met betrekking tot de 200 ha landbouwgrond kan verder worden opgemerkt, dat met grote zekerheid is te verwachten dat naderhand na omspuiting van de kalkrijke ondergrond eerste klasse bollengrond verkregen zal worden. Juist aan deze grond bestaat behoefte. Tegenwoordige toestand. Tot voorheen waren er omstandigheden, die de landbouwkundige ontwikkeling dezer streek in de weg stonden, waarvan als voor naamste genoemd kunnen worden: 141

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 21