a. de ligging aan de rand van het waterwingebied van de Amsterdamse en Noordwijkse Waterleiding-Maatschappijen, waar door invloed wordt uitgeoefend op de waterhuishouding der gronden in het Langeveld; b. de slechte hydrologische toestand omdat de bovengrond vanwege zijn samenstelling uit slib- en humusarmzand een geringe watercapaciteit vertoont. De toestand der cultuurgronden was in de loop van de laatste tientallen jaren verslechterd door het afzanden tot N.A.P. van de aangrenzende Oosterduinen. Dit had eveneens invloed op de waterhuishouding van het Langeveld, zodat momenteel met uit zondering van een klein gebied in het Zuiden, dat als bouwland in gebruik is, nauwelijks meer van cultuurgrond gesproken kan worden. Het grootste deel bestaat uit slecht grasland en met wild gras begroeide terreinen. Uit het ingestelde bodemonderzoek is naar voren gekomen, zoals reeds medegedeeld, dat zich onder de schijnbaar waardeloze grond kostbare lagen bevinden, welke in aanmerking komen voor ontginning. Het kalkrijke zand, dat wordt aangetroffen op 1.50 N.A.P. is uitstekend geschikt voor bollengrond. Alleen langs de Zuid- en Oostgrens van het te verkavelen blok komen verharde wegen voor, terwijl daarnaast onverharde wandel en rijwielpaden toegang verschaffen tot de verschillende eigendoms percelen. Wat de afwatering betreft, zij opgemerkt dat in vroegere jaren deze plaats had door de in Noord-Zuid richting lopende Donder dagswetering met zijtak, welke leidingen reeds jaren droog staan. Het regenwater zakt namelijk in deze grof korrelige zandgronden snel weg. Voorlopig plan van wegen en waterlopen* Het ligt in de bedoeling in het kader van de ruilverkaveling de waterstaatkundige toestand te verbeteren door water uit Rijnlands boezem in te pompen, waarvoor bij Sassenheim een gemaal met een capaciteit van 20 m8 per minuut bij ca. 2.50 m opvoerhoogte zal worden gesticht. Het hoofdaanvoerkanaal zal vanaf het gemaal in Westelijke richting worden gegraven langs de Noordrand van het te bevloeien gebied. Vanuit dit hoofdaanvoerkanaal zijn vier in Zuidwestelijke richting lopende zijleidingen geprojecteerd. Al naar behoefte zal door middel van afsluitbare doorlaten het water uit de hoofdleiding naar de zijleidingen gevoerd kunnen worden. Via een dwarssloot zal in de wintermaanden overtollig water op Rijnlands boezem geloosd kunnen worden. Door de aanleg van een viertal wegen zal een goede ontsluiting 142

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 22