In „de Onafhankelijke Landmeter-expert en Landmeter-archi tect", tijdschrift van maatschappelijk-, beroeps- en economisch be lang, uitgegeven door de Belgische Orde der Landmeters te Brus sel, no. 46, lezen wij, dat er voorstellen zijn om te komen tot een wet, houdende oprichting van een officiële Orde der Landmeters. De bestaande Orde der Landmeters is in België de enige, wettig erkende groepering met uitsluitend zelfstandige landmeters. De Orde der Landmeters is in 1950 ontstaan uit de in 1933 opgerichte Ligue nationale des géomètres experts indépendants de Belgique. In een briefwisseling met het bestuur deelde men ons mee, dat er achtereenvolgens artikelen zullen worden gepubliceerd over het landmetersstatuut in de verschillende landen. De Rapporten, behandeld op het 14e congres van de Neder landse Landmeetkundige Federatie op 10 en 11 Juni jl. gehouden te Rotterdam, bevatten studie-materiaal over kadastrale delimi tatie, over hermeting en grensrecht. De Heer J. F. Jongedijk, Hoofdlandmeter te Almelo, geeft een historisch overzicht van hetgeen er in de loop der jaren is gepubliceerd over de betekenis van de kadastrale grens en over de vraag, of bij een hermeting al dan niet moet worden gedelimiteerd. Mr ir C. A. Berg. Hypo theekbewaarder te Leiden schrijft over formeel grensrecht. Hij stelt vast, dat overschrijving van een akte van grensregeling op grond van art. 671 B.W. niet kan worden geëist. Mr ir C. G. van Huls, administrateur bij het Indonesische kadaster behandelt het onderwerp: Hermeting en delimitatie. Hij staat eigenlijk afwijzend tegenover een algemene delimitatie, indien men daaronder wil ver staan de grensvaststelling door de belendende eigenaren. Ook in de volgende rapporten (van Mr J. H. Jonas en de Heren W. Joosten en C. J. Kluwers) wordt de hermeting besproken en de vraag beantwoord, of en waarom bij die gelegenheid moet worden gedelimiteerd. Deze rapporten (65 blz., in het bekende kleed van het Tijd schrift voor Kadaster en Landmeetkunde gestoken) zijn verkrijg baar a 2,50. Te bestellen op postrekening no. 369299 ten name van D. de Vries te 's-Gravenhage. Der Fluchtstab, 5de jrg., nr. 3 Mei/Juni 1954 (uitgegeven door ,,Verein der Ingenieure und Techniker des Vermessungswesens (VDV)"). Het nummer wordt geopend met een artikel ,,Fort- führungsmessung und Flachenberechnung im alten Kataster" van de hand van Vermessungsinspektor Sumpmann. De schrijver geeft een niet in details tredend overzicht van de methoden van opper vlakteberekening bij metingen in een niet-hermeten plan, in welke gevallen uit meetcijfers berekend zal worden en wanneer grafische 149

Orgaan der Vereeniging TAK | 1954 | | pagina 29